Megtalálták Keresztelő Szent János barlangját?

Egy brit régész azt állítja, hogy Jeruzsálem környékén olyan barlangra bukkant, amelyet Keresztelő Szent János használt.
Shimon Gibson öt éve kutat Jeruzsálem környékén olyan vallási helyeket, amelyeket egykoron az első keresztények használhattak. Az 1999-ben felfedezett, és egy mészkőhegységben megbújó 22 méter hosszú, 4 méter széles, és négy méter mély barlang négy kilométerre található János szülőhelyétől Ein Kerem-től. A barlang belsejét évszázadokon keresztül több méter vastag sár és üledék borította.
A barlang falára több ábrát is véstek: ezeken többek között egy hosszú hajú, tunikát viselő Jánosra emlékeztető férfi látható, kezében pálcával – írja a BBC Online. A rajzok alapján a férfi állatbőr ruhát visel. Az evangéliumok szerint János teveszőrből készült ruhát hordott, csípője körül pedig bőrövet.
János és Jézus
Izaiás próféta szavai szerint az Úr a következőkkel bízta meg Jánost Jézus érkezése előtt:
„Íme elküldöm előtted követemet,
Hogy előkészítse utadat.
A pusztában kiáltónak ez a szava:
Készítsétek elő az Úr útját!
Egyengessétek ösvényeit!”
János a pusztában keresztelt és bűnbánati keresztséget hirdetett a bűnök bocsánatára. Kivonult hozzá egész Judea és Jeruzsálem minden lakója és bűneiket megvallva megkeresztelkedtek nála a Jordán folyóban – olvasható Márk evangéliumában. János ezt hirdette: ”Utánam jön az, aki hatalmasabb nálam. Arra sem vagyok méltó, hogy lehajoljak és megoldjam a saruszíját. Én vízzel keresztellek titeket, ő azonban Szentlélekkel fog megkeresztelni.”
Az Újszövetség tanúsága szerint Jézus is eljött Jánoshoz megkeresztelkedni a Jordánban. Amint feljött a vízből, látta, hogy megnyílik az ég és a Lélek galamb képében rászáll. A mennyből pedig ez a szózat hallatszott: „Te vagy az én szeretett Fiam, benned telik lelkem.”
Gibson és kutatócsapata mintegy több tízezer cserépdarabot talált a barlangban, amelyek a feltételezések szerint a keresztelések során használt edényekből származnak.
Bizonyító barlangrajzok?
A barlang falán talált rajzok szerint lakója egy olyan közösség tagja volt, amely megtiltotta híveinek a haj levágását. A feljegyzések szerint János a nazaritánusokhoz tartozott, aki nem vágatták hajukat és állatbőr ruhájuk később széles körben elterjedt.
Egy másik rajzon levágott fejet szimbolizáló jelet találtak a régészek: mint ismert Heródes, aki Galileának volt helytartója lefejeztette Jánost.
A barlangban továbbá találtak 28 lépcsőfokot is amelyek egy ovális, lábnyomot tartalmazó kővel elzárt fülkéhez vezettek le. A követ a feltételezések szerint a rituális lábmosáshoz használták.
A korai keresztelési időszakból kevés tárgyi emlék maradt fenn, a felfedezés ezért nagy jelentőségű. A régészek szerint a barlangrajzok nagy valószínűséggel a Krisztus utáni 4-5. században készültek, Jánosra emlékező bizánci szerzetesek munkái lehetnek.
A Biblia kutatók jelentős része kételkedik, hogy valóban János barlangjára bukkant a brit régész, és további kutatásokat sürgetnek.