A páneurópai piknik

15 évvel ezelőtt, 1989. augusztus 19-én került sor a páneurópai piknikre egy Sopronpuszta közeli réten. Kezdetben osztrák-magyar részvétellel tervezték, végül a nagyszámú NDK-s állampolgár miatt vált emlékezetessé. Az eseményen korabeli becslések szerint 15-20 ezer „piknikelő” volt jelen.
Eredetileg kis létszámú, zártkörű rendezvénynek indult az 1989. augusztus 19-re kitűzött piknik, azonban a kezdeti tervekkel ellentétben töb tízezer embert mozgatott meg, és az osztrákok, a kelet-németek valamint a magyarok részvételével páneurópai piknik vált belőle.
Filep Mária, a debreceni MDF küldöttje fordult a soproniak felé azzal az ötlettel, hogy egy kb. 150 fős pikniket rendezzenek a határnál, ezzel is elősegítve a vasfüggöny lebontását. A debreceni szervezők egy kisebb létszámú összejövetelre gondoltak, míg a soproniak annyi emberre, amennyit csak meg lehet az ügy számára nyerni. Sopron nyert!
A felvetést Habsburg Ottó, a páneurópai-mozgalom lelkes híve is támogatta, a szervezésbe pedig az Ellenzéki Kerekasztal tagjai is beszálltak. Végül a piknik tervét a határnyitással is összekapcsolták, amelynek hatására 150 ember helyett körülbelül 15 ezren érkeztek rá.
A rendezvényt eredetileg magyar-osztrák részvétellel képzelték a szervezők. Végül a kelet-németek tömeges megjelenése miatt vált emlékezetessé, akik Ausztrián keresztül végre eljuthattak a Német Szövetségi Köztársaságba.
Augusztus 19-én izgatott embertömeg állt a határ mindkét oldalán, majd a határnyitás tervezett időpontja előtt néhány perccel a tömeg megindult, a határőröknek pedig esélyük sem volt velük szemben. A határ átszkadt!
A magyar kormány, megijedve az eseményektől, másnap teljesen lezárta a soproni határrészt. A szocialista országokban azonban a demokrácia utáni vágyat már nem lehetett fékeni tartani, megkezdődött a szocialista világ szétesése. A sopronpusztai pikniket sokan az 1989. novemberi német események előjátékának tartják. Mások azt hangsúlyozzák, hogy a páneurópai piknik nagyban hozzájárult a vasfüggöny leomlásához is.