Bárándon évek óta arzénos a víz
Báránd lakosságának a fele már évek óta küzd a rossz minőségű ivóvíz problémájával – nyilatkozta Kiss Sándor, a háromezer lakosú hajdú-bihari község polgármestere. "Most, hogy az esztergomi eset ekkora nyilvánosságot kapott, talán a mi problémánkra is jobban odafigyelnek az illetékesek."
A községben még a nyolcvanas évek végén fúrtak új kutat, ami után az ivóvíz zavarossá, olykor rossz szagúvá vált. Kiderült, hogy a víz metángázzal együtt tör a felszínre a mélyből, és emiatt „szellőztetni” kell, akkor azonban vasüledék csapódik ki belőle. Olykor még fürdésre és mosásra sem alkalmas.
„Mégsem ez a legnagyobb baj. Nagyobb gondot jelent, hogy jóval a megengedett érték fölött van a víz arzén- és ammóniatartalma. Igaz, ez az érték csak az uniós előírások tükrében jelent elfogadhatatlan nagyságot. Az ÁNTSZ illetékesei szerint ennek ellenére nem várható közvetlen egészségkárosodás a víz fogyasztása esetén. Előfordult viszont, hogy a víz vizsgálatakor 80 ezer/liter féregszámot is kimutattak.” – nyilatkozta a polgármester az MTI-nek.
Elmondása szerint a nyolcvanas évek előtt még kitűnő ivóvízzel rendelkező településen az elöljárók többször próbáltak megoldást találni a problémára, de mindeddig sikertelenül. Az önkormányzatnak nincs pénze új kút fúrására és tisztítómű építésére, amivel meg lehetne szüntetni ezt a gondot. A megyei önkormányzathoz tartozó vízmű rt. csak a létesítmények tervezési költségét vállalja.
„Megpróbáljuk pályázatokkal előteremteni a szükséges 50 millió forintot, eddig azonban nem jártunk sikerrel. Bizakodva várjuk az őszt, a pályázatelbírálás határidejét, mert ez az állapot már tarthatatlan a településen.”