2050-ben már csak 7, 6 millióan lehetünk
Egy új prognózis szerint 2050-re a Föld lakóinak száma eléri a 9, 3 milliárdot. Európa kivételével minden kontinens népessége nő. India átveszi Kínától a legnépesebb ország címet.
A Washingtoni székhelyű Population Reference Bureau (PRB) által készített prognózis úgy véli, az elkövetkező ötven évben számottevően nő bolygónk népessége: számításaik szerint a földlakók száma a jelenlegi 6, 3 milliárdról 2050-re 9, 3 milliárdra szökhet.
A legnépesebb országok
Az előrejelzés szerint Európa kivételével az összes kontinens népessége növekszik. Míg a fejlett országok többségének népessége fokozatosan csökken, a fejlődő országoké folyamatosan nő.
Vannak azonban kivételek is: a legszembetűnőbb az Egyesült Államok, amelynek népessége a becslések szerint 50 százalékkal, 420 millió főre nő az évszázad közepéig. Ennek ellenére a népességnövekedés 99 százalékban szegény országokban következik be.
India lakossága a jelenlegi 1, 08 milliárdról 1, 63 milliárd főre nő. Ezzel lekörözi Kínát, amelynek népessége az előrejelzések szerint a mostani 1, 44 milliárdról 1, 3 milliárdra esik vissza. A világ harmadik legnagyobb állama az USA marad 420 millió fővel. Továbbra is az első tízben lesz Indonézia, Nigéria, Banglades és Brazília, kiesik viszont Japán és Oroszország.
A világ legnépesebb országai – 2050
Kelet-Európa: számottevő fogyás
Az európai kontinens népessége csökken, legjelentősebb a fogyás a kelet-európai országokban. A legnagyobb visszaesés Bulgáriában és Oroszországban következhet be. Az előbbi 7, 8 milliárdos lakosságának 38 százalékát veszítheti el az évszázad közepére, az utóbbiban pedig 17 százalékkal, csaknem 25 millióval élnek majd kevesebben.
Hazánk jelenlegi, 10, 1 milliós lakossága az előrejelzések szerint 2025-ben 8, 9 millió, 2050-ben pedig már csak 7, 6 millió fő lesz.
Jelentősen fogy szomszédaink népessége is: Szlovákiáé a jelenlegi 5, 4 millióról 4, 7-re, Ukrajnáé 47, 4 millióról 38, 4-re, Romániáé 21, 7 millióról 15, 7-re, Szerbia és Montenegróé 10, 7 millióról 10, 2-re, Horvátországé 4, 4 millióról 3, 8-ra, Szlovéniáé pedig 2 millióról 1, 7 millióra csökkenhet.
Az egyetlen szomszédunk, ahol az előrejelzések szerint csekély mértékben ugyan, de növekedhet a népesség, Ausztria: itt a jelenlegi 8, 1 millió helyett 8, 2 millióan élhetnek a század közepén.
Néhány észak- és nyugat-európai országban a kutatóintézet szerint csekély mértékben növekedhet a népesség: ilyen például Hollandia, Svédország, Norvégia, Írország, Belgium, Franciaország, valamint Nagy-Britannia is.
A szigetország népessége (65 millió, jelenleg:59, 5 millió) egyébként az évszázad közepére lekörözi Franciaországét (64 millió, jelenleg: 60 millió). A legnépesebb európai állam továbbra is Oroszország (119, 1 millió) és Németország (75, 1 millió) lesz.
Az előrejelzés módszertana
Az előrejelzés a csecsemő halandóság, a születéskor várható élettartam, a szaporodási ráta, a kormegoszlás és egyéb tényezők, mint például a fogamzásgátlás vagy az AIDS-elterjedése alapján készült.
Számos befolyásoló tényező, mint például a népességvándorlás, azonban megjósolhatatlan, így Carl Haub, a szervezet szakértője a BBC Online-nak hangsúlyozta, hogy a trendek pontos előrejelzése lehetetlen.
Abban a közelmúltban született prognózisok mind egyetértenek, hogy az emberiség a közeljövőben gyors iramban növekszik. Az ENSZ legfrissebb népesedési tanulmányában azonban azt, hogy a Föld lakossága eléri a 9 milliárdot csak 2300-ra, azaz a PRB-nél 250 évvel későbbre tette.