A neuschwansteini kastély építtetője

1845. augusztus 25-én született II. Lajos bajor uralkodó. Lehet, hogy sokaknak semmi sem jut eszébe erről a névről, de minden bizonnyal még többen kapnak a fejükhöz, ha emlékeztetjük őket: II. Lajos volt az, aki megépíttette a neuschwansteini kastélyt.
Miksa bajor király fiaként látta meg a napvilágot, és apja korai halála miatt már 19 évesen a bajor trónra került. Már fiatalkorában is más volt, mint testvére vagy kortársai. A tanulás, az ismeretszerzés egyátalán nem érdekelte, az egyetlen, ami után vágyat érzett, az építészet és a kastélytervezés volt.
Lajos élete a továbbiakban is tartogatott meglepetéseket, furcsaságokat. Jegyesével, Zsófiával, – aki állítólag egészen csinos volt -, felbontotta az eljegyzését, ráadásul néhány nappal a házassági ünnepség előtt. Mitöbb, később csak a férfiak társaságát kereste, és az egyik szolgálójával több éven át szerelmi viszonyt tartott fenn.
Egyszerű hétköznapjaiban is különbözött másoktól. Nappal aludt, az éjszakát viszont ébren töltötte. Elvonultan élt a bajor udvartól, az emberek társasága untatta. 1860-as évek végétől pedig már csak egyetlenegy dolog foglalkoztatta: az építészet.
A sok turista által ismert neuschwansteini kastélyt 1869-ben kezdték építeni, majd néhány éven belül ezt követték a linderhofi és a herrenschiemsee-i impozáns paloták. Az építkezések rengeteg pénzt emészettek fel, de az egyre inkább megbomlott agyú bajor uralkodót ez a tény cseppet sem érdekelte. Lajos nem nyugtalankodott azon, hogy rövid időn belül Bajorország adóssága kétszer annyi lett, mint az egyévi jövedelme. Mitöbb, újabb kastélyterveket szövögetett.
Egyre furcsábban kezdett viselkedni. Nem ismerte az anyagi határokat, hivatalos ügyeivel nem törődött, végletes hangulatváltozásai voltak, és sokszor hosszasan beszélt magában. Hozzá kell tennünk, hogy a családban az őrültség nem volt ismeretlen, hiszen Lajos testére, György elmegyógyintézetben végezte.
Lajos magatartásának híre egész Bajorországban elterjedt, így többen úgy vélték, hogy le kell mondatni az uralkodói pozícióról. 1886 júniusában eljött a nagy pillanat. Egy elmegyógyintézet dolgozói elfogták, és háziőrizetbe vették.
A Berg kastélyt jelölték ki kényszergyógykezelésének helyszínéül, ahol megérkezése után néhány nappal Lajos az orvosával együtt rejtélyes körülmények között meghalt. Egy délelőtt együtt mentek le sétálni a tóhoz, ám még estére sem tértek vissza. Haláluk oka: vízbefulladás. A tragédiával kapcsolatban azonban biztosat a mai napig nem tudunk.