A Kazanyi Szűzanya ikonja visszakerült az orosz ortodox egyházhoz

A Vatikán küldöttsége szombaton visszaadta az orosz ortodox egyházfőnek a Kazanyi Szűzanya ikonját a kiengesztelődés gesztusaként.
II. Alekszij pátriárka Walter Kasper kúriai bíborostól vette át az értékes szentképet Mária mennybemenetele ünnepén a Kreml székesegyházában tartott istentisztelet után. II. János Pál pápa szerette volna személyesen visszavinni Oroszországba az ikont, de ez a vágya meghiúsult az orosz ortodox egyház ellenállása miatt. Üzenetében úgy vélte, hogy a szentkép – a keresztények között még fennmaradt megosztottság ellenére – szimbólumává válhat az egységüknek.
Az ortodoxok és katolikusok által egyaránt tisztelt ikon II. Alekszijt is az ősi, osztatlan egyházra emlékeztette. A pátriárka kifejezte reményét, hogy visszaadása a Vatikán eltökéltségét tanúsítja a visszatérésre a két egyház vetélkedéstől mentes, őszinteségen és kölcsönös tiszteleten alapuló viszonyához, és további lépések követik a kapcsolatok javításában.
Mindamellett II. Alekszij egy olasz lap pénteki számában megjelent interjúban megismételte azt a vádat, amely szerint a katolikusok agresszív hittérítést folytatnak orosz ortodox zónákban. Nemrég pedig rámutatott: mivel az ikon csak másolat, nem ad alapot arra, hogy II. János Pál maga hozza vissza.
Orosz adatok szerint a visszaadott ikon nem az 1579-es eredeti (amelyet a hagyomány szerint egy kislány látomása nyomán leltek a volgai Kazanyban egy tűzvész után a romok alatt), hanem egy kétszáz éves másolat.
Az ikon 1904-ben tűnt el egy kazanyi zárdából. Az 1920-as évek polgárháborús zűrzavarában Nyugatra került, a második világháború után az Egyesült Államokban bukkant fel. A pápa 1993-ban kapta ajándékba egy katolikus csoporttól, s azóta magánkápolnájában őrizte. A kazanyi ikon több régi másolatát is csodatévőnek tartják. Az egyiket állítólag Joszif Sztálin diktátor körbevitette Moszkva körül a világháború idején, így buzdítva az orosz katonákat.