Biomasszából előállított energia Pécsett
Biomasszából is állít már elő villamos energiát a Pannonpower Holding Rt. pécsi erőműve. Az ország legnagyobb, mintegy 9 milliárd forintból felépített, fűtőanyagként biomasszát használó blokkját kedden adták át.
A finn, úgynevezett fluid égetési technológiával működő pécsi biomassza-blokk 50 megawatt kapacitású és évente mintegy 350 gigawattóra áramot termel. Éves fűtőanyagigénye mintegy 300 ezer tonna faapríték, aminek fűtőértéke megegyezik a külszíni fejtésű szénével. A fejlesztés része az erőmű modernizációs programjának, vagyis annak a folyamatnak, amelynek keretében a régi, széntüzelésű blokkok közül kettőt biomassza-, kettőt pedig gázfelhasználásúra alakítanak át.
A biomassza blokk működtetéséhez szükséges apríték szállításáról dél-dunántúli erdészeti vállalatok gondoskodnak. A Pannonpower Rt. szerződést kötött a Boly Rt.-vel energiafű termesztésére is, amelyből a mezőgazdasági cég 2007-re már elegendő mennyiséget tud szállítani. „A biomassza nagy előnye, hogy felhasználásakor a károsanyag-kibocsátás minimális, így az erőmű megfelel az Európai Unió szigorú környezetvédelmi előírásainak” – közölte a megnyitón Somosi László, a Pannonpower Holding Rt. elnök-vezérigazgatója. Tájékoztatása szerint a két gáztüzelésű blokk kialakítása jó ütemben halad, a vállalat az októberig tartó újabb fejlesztésre további 4 milliárd forintot fordít.
Az 1998-as privatizálás óta az amerikai Crossroads csoport tulajdonában lévő és az erőművet is működtető Pannonpower Holding Rt. eddig 15 milliárd forint fejlesztést hajtott végre Magyarországon. Évente mintegy 700 millió kilowattóra villamos energiát termel, értékesít. Tavaly és 2002-ben egyaránt mintegy 15 milliárd forintos forgalmat bonyolított le, és 1 milliárd forint működési eredményt ért el. A cég jövőbeni tervei között a biomassza felhasználás terjesztése, vidéki kistelepüléseken kisebb biomassza erőművek építése szerepel.
Az Európai Parlament döntése értelmében az Európai Unióban 2010-re a jelenlegi 13, 9 százalékhoz képest az energiatermelés 22, 1 százalékát a megújuló energiaforrásokból kell biztosítani. Magyarországon jelenleg a termelt villamos energia 0, 9 százaléka származik megújuló energiaforrásból, a cél pedig a 3, 6 százalékos mutató elérése.