’Kicsomagoltak’ egy egyiptomi múmiát
Olasz tudósok CT-készülék segítségével „kibontották”, majd háromdimenziós képalkotó eljárás segítségével életre keltették egy háromezer éves egyiptomi múmia arcát.
A Harwa névre hallgató egyiptomi kézműves háromezer éves múmiája az olaszországi, torinói Egyiptom Múzeumban található. A régészekből és orvosokból álló kutatócsoport; természetesen anélkül, hogy a múmiát szó szerint kicsomagolta volna; az orvosi diagnosztikában használt, multidetektoros CT-készülék segítségével (MDCT) felfedte a kézműves arcát.
A forgó CT-készülék alig fél perc alatt 355, maximum 0, 6 milliméter vastagságú röntgenfelvételt készített a múmiáról. A koponya formája és a lágyszövetek elhelyezkedése alapján elkészítették a kézműves háromdimenziós arcképét, majd a felvétel alapján megformázták fejszobrát.
A CT-felvételek alaposságát jelzi, hogy többek között azt is felfedte, hogy Harwa bal halántékán anyajegy volt. A férfi egyébként 45 évesen halhatott meg.
A kutatóknak a hajra, szakállra, bőrszínre nézve nincsenek megbízható információik, így ezek kitalálására nem is vállalkoztak. Szintén nem becsülhető meg, hogy mennyire volt telt a kézműves arca, a zsírpárnák ugyanis az izmokkal és a bőrrel ellentétben nem hagynak nyomot a koponyán.