A világ legnagyobb aranykitermelője is beszáll a verespataki ciános vállalkozásba

Az amerikai Newmont Mining Ltd., a világ legnagyobb aranykitermelője közvetetten beszáll az erdélyi Érchegységben fekvő Verespatakon ciántechnológiás aranykitermelésre készülő Rosia Monatana Gold Corporation (RMGC) környezetvédők által hevesen ellenzett vállalkozásába - derült ki a Ziarul Financiar című román lapból.
A legtekintélyesebb román pénzügyi-gazdasági napilap (feltehetően tőzsdei értesülésekre utalva) azt írta, hogy az amerikai óriáscég egy 18, 8 millió dollár értékű ügylettel megvásárolta az RMGC nevű kanadai-román cég tulajdonának 80 százalékát birtokló Gabriel Resources részvénycsomagjának 19 százalékát. Ezáltal az amerikai cég is – közvetetten ugyan, de – beszáll a román tudományos akadémia, a román ortodox egyház, valamint a romániai és nemzetközi környezetvédők által hevesen ellenzett – a közvetlen és a távolabbi környezetet is súlyosan veszélyeztető – ciántechnológiás eljárásra épülő vállalkozásba.
A román lapközlés szerint az amerikai cég részvényvásárlása nyomán a Gabriel Resources részvényeinek árfolyama 52 százalékkal megugrott, és elérte az utóbbi hat év legmagasabb szintjét.
Az ügylettel az amerikai Colorado államban, Denverben székelő amerikai cég “arra fogadott”, hogy a Gabriel Resourcesnak sikerül megvalósítania verespataki tervét. A kanadai cég szerint a kiszemelt verespataki lelőhelyen 10, 6 millió uncia arany található, amelynek értéke mintegy 4, 3 milliárd dollár jelenleg. Bár a Newmont képviselői állítólag kijelentették: nem érdekeltek abban, hogy partnerek legyenek a verespataki projektben, azt elismerték, hogy az elképzelés kivitelezhető – írta az idézett román újság. Sőt, az amerikai cég nyilatkozatban közölte: kész technológiai és ökológiai segítséget nyújtani a vállalkozáshoz.
A verespatakihoz hasonló feltételek közötti kitermelésben állítólag nagy tapasztalattal rendelkező amerikai óriáscég közvetett betársulása nyomán a kanadai vállalkozás képviselői máris nagyon bizakodóan nyilatkoztak erdélyi elképzeléseik kivitelezhetőségét illetően.
Eddig két fő ok késleltette a terv megvalósítását: az egyik Verespatak település és lakóinak elköltöztetése, a másik pedig egy hivatalos környezetvédelmi engedély megszerzése – emlékeztetett a Ziarul Financiar.