Franciaország atombomba-kísérletekbe kezd

1995. szeptember 5-én a francia kormány Moorea szigete közelében atombomba-kísérletet hajtott végre. Szeptember 6-án Tahitin, amelyet egy tengerárok választ el Mooreától, tiltakozások zajlottak a tengeralatti atomrobbantás miatt. A tüntetők a francia kormányzó szálláshelyére Molotov-koktélt dobtak, és kirakatokat törtek be.
Az atombomba a hidegháborús időktől napjainkig az egyik legkényesebb biztonságpolitikai kérdésnek számít. Számos nagyhatalom rendelkezik vele, kulcsfontosságú eszköznek tartják, a lakosság azonban világszerte retteg tőle, a hiroshimai és a nagaszaki robbantások óta ugyanis tudjuk, hogy egy állam kezében mennyire veszélyes fegyver lehet.
Bár a II. világháború óta éles helyzetben nem vetettek be atombombát, atomtesztek továbbra is zajlanak. Így történt ez Francia Polinézián is, ahol 1995-ben a francia kormány hajtott végre atomkísérleteket.
Jacques Chirac, francia elnök 1995. június 13-án jelentette be, hogy atombombakísérletet hajtanak végre. A Greenpeace aktivistái azonnal nemzetközi aláírásgyűjtési akcióba kezdtek, és tüntetéseket szerveztek a csendes-óceáni atomrobbantások ellen. Ez azonban a francia kormányt nem akadályozta meg abban, hogy végrehajtsa a kísérleteket.
1995. szeptember 6-án Tahitin hatalmas demostráció zajlott. A tüntetők a francia kormányzó szálláshelyére Molotov-koktélt dobtak, és kirakatokat törtek be. A Tahiti központjában, Papeete-ben található repülőtér érkezési oldali csarnoka szintén a tüntetők és az őket megfékező rendőrök harcának esett áldozatul.
Az emberek azonban hiába protestáltak világszerte, a francia kormány hajhatatlan volt, és végrehajtotta eredeti tervét: 1995-ben öt atomrobbantást vezényeltek le.