Alkoholtilalomról vitáznak az Egyesült Államokban

1917. szeptember 8-án terjesztették az amerikai képviselőház elé az alkotmány 18-as számú módosítását, azaz az alkoholtilalom elrendeléséről szóló indítványt, mely alapján 1920 tavaszától az Egyesült Államok területén mindenféle alkohol gyártása és eladása betiltásra került.
1917. szeptember 8-án terjesztették az amerikai képviselőház elé az alkotmány 18-as számú, az alkoholtilalomról szóló módosítását. Az indítvány megtiltotta volna mindennemű alkohol fogyasztását és vásárlását, exportját és importját az Egyesült Államok területén. A képviselőház a javaslatot elfogadta, az alkotmánymódosítás 1920 januárjában lépett hatályba.
Az amerikai alkoholtilalom ötlete nem a semmiből pattant ki, a 19. század végén már voltak csoportos tiltakozások a szeszesitalok ellen. 1874-ben például egy észak-dakotai település asszonyai absztinens-ligát hoztak létre, amely nemcsak szavakkal protestált az alkohol ellen, hanem a tettek mezejére is léptek. Randalírozó bandához hasonlóan törtek be bárokba, lokálokba, és fejszékkel, dorongokkal verték szét az ott található italpultokat és italmérő eszközöket.
Az első világháború alatt és azt követően újra megerősödtek az alkoholtilalom bevezetéséért lobbizó erők. Azzal érveltek, hogy a szeszgyártásához nélkülözhetetlen gabonaféléket, cukrot, malátát a sanyarú időben nem alkoholkészítésére kell fordítani, hanem a lakosság élelmezésére.
1920 elején így teljes alkoholtilalmat vezettek be, amelynek hatására természetesen megerősödött a csepészkereskedelem, és nőtt az ezzel kapcsolatos bűnesetek száma. A szeszesital csempészáruvá vált, és az üzletekért az amerikai nagyvárosok gengszterbandái komoly harcot vívtak egymással.
A tűrhetetlen helyzetnek végül Franklin D. Roosevelt amerikai elnök vetett véget: belátva a jogszabály értelmetlenségét, 1933-ban megszüntette a tilalmat.