Az Egyesült Államok megvásárolja Kaliforniát

1850. szeptember 9-én Kalifornia az Egyesült Államok 31. szövetségi államává vált. Mexikó két évvel ezelőtt mondott le hivatalosan az államról és egyéb területekről, melyekért cserébe 15 millió dollárt kapott.
Mexikó és az Egyesült Államok között 1846-ban kitört háborút a hadban álló felek az 1848. ferbruár 2-án megszületett Guadelupe Hidalgó-i békével zárták le. A békeszerződés értelmében Mexikó a Rio Grandétól északra fekvő összes területét – ide tartozott Kalifornia, Nevada, Utah államok, valamint Arizóna, Új-Mexikó, Wyoming és Colorado egy része – elveszítette.
Kalifornia hivatalosan 1850. szeptember 9-én csatlakozott az USA-hoz 31. tagállamként. Az USA Mexikónak az elvesztett területekért kárpótlásul mintegy 15 millió dollárt fizetett. Mitöbb, az amerikaiak ezt az összeget további 3, 25 millió dollárral is megtoldották, hogy a mexikóiak háborús kárát ily módon is enyhítsék.
Kalifornia szószerint aranybányává vált a 19. század közepétől: az 1840-es évek végétől egyre többen utaztak a Sacramento völgyébe, hogy a környéket megszabadítsák fölös aranykészleteitől. Több tízezren vándoroltak a déli államba a gyors meggazdagodás reményében. Településeket alakítottak ki, melyeket többnyire csak addig laktak, míg a munkások találtak aranyat a környéken. Még napjainkban is láthatunk egykor sűrűn lakott, de ma már csak „szellemvárosként” nyilvántartott településeket.