A hazai energiafelhasználás 3, 6 százaléka származik megújuló forrásból

Magyarországon a megújuló energiaforrások felhasználása az összes energiafelhasználáson belül mintegy 3, 6 százalékot tesz ki - mondta Bohoczky Ferenc, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) vezető főtanácsosa kedden Budapesten egy szakmai konferencián.
A Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) és más szakmai szervezetek által, Az energiatudatos társadalom kialakításáért címmel szervezett konferencián a GKM vezető főtanácsosa jelezte: a kormány szándéka, hogy 2010-ig megduplázzák a megújuló energiaforrások felhasználását.
Magyarországon 2003-ban 36, 5 petajoul energiát termeltek megújuló energiaforrásokkal. Az ország össz energiafelhasználása pedig 1.069 petajoult tett ki. Ez összességében a megújuló energiaforrásokat tekintve, 3, 6 százalékos arányt jelent. Az Európai Unióban jelenleg a megújuló energiaforrások aránya az össz energiafelhasználáson belül 5, 3 százalékot tesz ki. Ezt az arányt 2010-re 12 százalékra kívánja növelni.
Ha Magyarországon megvalósul az a kormányzati elhatározás, hogy megduplázzák erre az időre a megújuló energiaforrásokból nyert energia felhasználásának arányát, akkor is lényegesen elmarad az uniós átlagtól, mivel az csak 7, 2 százalékot tesz ki.
Annak érdekében, hogy a megújuló energiaforrások felhasználása növekedjen az országban, szerdától indul a Környezetvédelem, Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) újabb szakasza, amely az idei maradványpénzek és a 2005-2006-os támogatásokat együttesen számolva 4, 4 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatási keretet biztosít a megújuló energiaforrások felhasználásának növelésére, valamint az energiahatékonyság emelésére. A pályázatokat 125 millió forintos alsó határtól 300 millió forintos felső határig lehet benyújtani.
A megújuló energiaforrások felhasználásán belül a legjelentősebb hányadot (85 százalékot) az úgynevezett biomassza-felhasználás jelenti Magyarországon. A biomasszából általában hő-, vagy elektromos energiát nyernek, de e kategóriába tartozik a különböző bioüzemanyagok előállítása, valamint a különféle biogázok termelése is.
Bohoczky Ferenc külön is kitért arra, hogy a villamosenergia-termelésen belül a megújuló energiaforrások felhasználásának 2010-re legalább 3, 6 százalékos arányt kell elérni az unió előírása szerint. E program részeként három erőműben Ajkán, Kazincbarcikán és Pécsen állítanak majd elő elektromos energiát mintegy 110 megawatt nagyságrendben 2005-ig. Ekkor az elektromos energia előállításán belül mintegy 1000 gigawattóra energia származik majd megújuló erőforrásból. 2010-ig újabb 600 gigawattórányi energiát kell előállítani Magyarországon megújuló energiaforrások segítségével.