A világ legfinomabb illatú országa
A Comore-szigeteket nem véletlenül nevezik Parfüm-szigeteknek is: a világ ylang-ylang szükségletének 80 százaléka innen származik.
Az Afrika nyugati partja és Madagaszkár között, a Mozambiki-csatorna és az Indiai-óceán határán fekvő Comore-szigeteken csupa illatos dolgot termelnek.
A monszunéghajlaton kialakított ültetvényeken többek között vanília, szegfűszeg, kávé, kakaó, kókusz és ylang-ylang terem.
Ylang-ylangból a három nagyobb és több kisebb szigetből álló Comore-szigetek a világ szükségletének 80 százalékát fedezi. A ylang-ylang virágból készült illóolaj a legdrágább parfümök, szappanok, piperecikkek alapanyaga.
Az első ylang-ylang fák a 19. század végén a Fülöp-szigetekről érkeztek a Comore-szigetekre, a gyarmatosító franciák hozták be. A fák sárgás virágait havonta háromszor szedik, állandó jövedelmet biztosítva ezzel a termelőknek, lepároló üzemeknek.
Száz kilogramm virágból három liter illóolaj keletkezik, és a lepárlás 18 órán keresztül zajlik. Lepárlóval nem rendelkezik minden termelő, a lepárló tulajdonosok több kisebb birtok ylang-ylang termését is felvásárolják. Ugyancsak centralizált a termények kivitele. Az exportőröknek külön-külön engedélyt kell szerezniük mindenegyes kiviteli cikkre, így a ylang-ylangra, a vaníliára vagy a szegfűszegre is.
A termelők és exportőrök nagy bánatára az élvezeti cikkek iránti kereslet rendkívül volatilis, így nem csoda, hogy az 500 ezer fős ország nagyban függ a nemzetközi segélyektől. Az ország legfontosabb kiviteli cikke egyébként a szizál cserje, amelynek lándzsa formájú leveleiből különféle használati cikkeket fonnak.
A Comore-szigetek három nagyobb (Grande Comore, Moheli, Anjouan) és számos kisebb szigete 1975-ben nyerte el függetlenségét. Érdekesség, hogy a szigetcsoport negyedik szigetének (Mayotte) lakói a Franciaországhoz való tartozás mellett szavaztak.