Nem sikerül lassítani a Föld népességének növekedését
Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint csak szerény eredménnyel jártak a Föld népességének lassítását célul tűző erőfeszítések. Így 2050-ben a jelenlegi 6, 4 milliárd helyett már 8, 9 milliárdan lehetünk.
Az ENSZ 1994-ben Egyiptomban elfogadott programja a nők helyzetének javításával, felvilágosításokkal, valamint a nőgyógyászati, családtervezési szolgáltatások szélesebb körben való elterjesztésével kísérelte meg lassítani bolygónk népességének növekedését.
A tízéves program csekély eredménnyel járt: míg 1994-ben világszerte a párok 55 százaléka használt modern fogamzásgátló szereket, 2004-re ez az arány csak 61 százalékra nőtt. A világszervezet szerint 201 millió nő még mindig nem jut hozzá hatékony fogamzásgátló szerekhez.
Az ENSZ kalkulációi szerint a több mint 200 millió nő ellátása évente 3, 9 milliárd dollárba kerülne. Ennek köszönhetően évente 23 millió nem kívánt szülést lehetne megakadályozni, valamint 22 millió abortuszt, 142 ezer terhességgel kapcsolatos betegséget és 1, 4 millió csecsemő halálát elkerülni.
A kairói terv végrehajtása évente 6, 1 milliárd dollárjába kerülne az azt elfogadó országoknak, 2002-ben (az utolsó év, amikorra nyilvánosak az adatok) viszont csupán 3, 1 milliárd dollár volt a hozzájárulások összege.
2003-ban öt millió új HIV-fertőzöttet regisztráltak, a betegek közel fele nő. Többségük a Szaharától délre fekvő országokból került ki. A világ egyes régióiban már a munkaerő mintegy 25 százaléka HIV-fertőzött. Az ENSZ-tanulmány szerint, ha egy ország munkaerejének 15 százaléka fertőzött, az a GDP egy százalékos csökkenését vonja maga után.
Ugyancsak megdöbbentő tények:
A nemzetközi világszervezet számításai szerint 2050-re bolygónk népessége 8, 9 milliárdra növekedhet. A tanulmány szerint a világ 50 legszegényebb országának népessége megháromszorozódik, összesen 1, 7 milliárdra nő.