Magellán Föld körüli útra indul

1519. szeptember 20-án a portugál származású Magellán a spanyol korona zászlaja alatt elindult arra a Föld körüli útjára, ahonnan ő maga már nem térhetett vissza. Halhatatlanságáról azonban többek között a róla elnevezett Magellán-szoros gondoskodik.
Magellánnak portugál nemesi családba születve, és a portugál királyi udvarban felnőve kitünő nevelésben volt része. Húsz évesen, egy indiai katonai kiképzésen tűnt ki először társai közül földrajzi és hajózási érdeklődésével.
A távoli vidékről visszatérve kezdetben újra a portugál udvarban rendezkedett be, egy udvarbeli viszályt követően azonban Magellán a spanyol királyi család szolgálatába szegődött, így fordulhatott elő, hogy portugál létére spanyol színekben hajózta körbe a Földet.
485 évvel ezelőtt, 1519. szeptember 20-án Sanlúcar kikötőjéből öt spanyol hajó kapitányaként indult el nyugatra. Mikor erről a portugál király tudomást szerzett, azonnal egy különleges hajóegységet küldött Magellán üldözésére, akinek azonban sikerült a portugálok elől elmenekülnie.
Magellánnak a kezdeti nehézségek után még több problémával kellett szembenéznie. A hajókón a hosszú, nehéz út során gyakoriak voltak a zendülések, melyeket néha csak a felbújtók megöletésével tudott megfékezni, valamint csak kemény küzdelmek után találták meg azt a csendes-óceáni átjárót, amelyet ma Magellán-szorosként emlegetünk.
1520 végén sikerült átjutniuk a Csendes-óceán térségébe, amit Magellán nevezett el az óceán nyugodt vizéről. Bár a „csendes” jelzőt megragadt az óceánon, később bebizonyosodott, hogy ez korántsem tartós állapota e hatalmas víztömegnek.
Az út Magellán számára szomorú véget ért, mivel 1521 tavaszán az egyik csendes-óceáni sziget lakói elleni harcban életveszélyesen megsebesült és meghalt. A Föld körüli út mérlege nem volt tehát túl pozitív: 1522. szeptember 6-án az öt hajóból csak egyetlen egy, a Viktória nevezetű tért haza Spanyolországba, ám az is a kapitány, Magellán nélkül.
Kapcsolódó cikkünk: