Negyven éve független Málta
1964. szeptember 21-e nagy nap volt a kis sziget, Málta életében: ekkor vált függetlené Nagy-Britanniától. A sziget már az ókorban a Földközi-tenger jelentős kereskedelmi központjának számított.
A Földközi-tenger medencéjében található Málta történelme fordulatokban igazán gazdag. Kr.e. 1200 körül a föníciaiak hoztak létre kolóniákat, majd pár száz év múlva a görögök telepedtek le a szigeten. Málta ezidőtájt elsősorban finom rózsáiról és mézéről volt híres.
A görögöket követően földjét sok nép birtokolta, magukénak mondhatták a szigetet többek között a rómaiak, a vandálok és a bizánciak is – mégha csak rövid időre is. A 10. században a sziget a Maltacheum nevet kapta, amiből a későbbi Málta elnevezés ered.
A sziget nevét egy lovagrend is viseli. A johanniták rendjét 1525-ben V. Károly német-római császár elűzte Rhodosz szigetéről. Egy öt évvel később született pápai bulla értelmében a rend Máltán telepedhetett le, innen kapták végső elnevezésüket. A máltai lovagrend nagymestere, Jean Parisot de la Valletta fektette le a mai máltai főváros, La Valletta alapjait, melyet a két név összecsengése is bizonyít. 1798-ig élt a máltai lovagrend békésen a szigeten, majd a franciák vérfürdőjétől tartva elhagyták a szigetet. A lovagrend a 19. században lelt rá mai székhelyére, Rómára.
A 18-19. század a francia-angol viszály jegyében telt Máltán. A máltai lovagrend meggyengülését követően pár évre a franciák vették birtokba azt, majd 1800-ban az angoloknak adták át. Az 1802-es amiens-i béke értelmében a szétszéledt máltai lovagrend visszakapta a szigetet, az 1814-es párizsi béke azonban másképpen rendelkezett: Málta ismét angolok fennhatóság alá került.
Mivel Málta nemcsak az első, de a második világháború alatt is a szövetségesek oldalán állt, így a szigetnek volt része olasz és német bombázásokban is. A második világháborúban tanúsított bátor magatartásáért VI. György angol király a máltai lakosságot a György-kereszttel tüntette ki, amely azóta a máltai zászlót is díszíti. Mitöbb, Málta 1947-ben 30 millió fontnyi kártérítést is kapott a háborúban elszenvedett anyagi károk kompenzálására.
A kis sziget történetében azonban nem ez volt az igazi fénypont. Hosszú évszázadok után, 1964. szeptember 21-én Málta visszakapta függetlenségét és ezután a politika minden síkján önállóan és szabadon dönthetett.