Megjelent Benyovszky Móric világutazó madagaszkári naplója

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK), a Kossuth Kiadó és a Magyar-Madagaszkári Baráti Társaság összefogásával megjelent a XVIII. századi kalandos sorsú magyar világutazó, Benyovszky Móric első madagaszkári tartózkodásáról szóló Jegyzőkönyve.
A kötet bemutatóját csütörtökön tartották a nemzeti bibliotékában. Monok István, az OSZK főigazgatója elmondta, hogy a gróf 1772 és 1776 közötti első madagaszkári gyarmatosító tevékenységéről szóló beszámolójának egyetlen példányát a British Libraryban őrzik. A két intézmény közötti jó kapcsolatoknak köszönhetően vált lehetővé a kiadvány magyarországi közzététele.
Voigt Vilmos professzor, a kötet szerkesztője hangsúlyozta: a francia királyi udvarnak írott Benyovszky-beszámoló tulajdonképpen zárszámadás, holott naplószerűen van megírva. A könyv hasonmásban és mai átírásban közli a teljes francia szöveget, és Jókai Mór klasszikus magyar fordítása alapján annak magyar megfelelőjét.
Az utószóban magyar és francia nyelvű tanulmány mutatja be Benyovszky életét, valamint névmutatók igazítják el a mai olvasót. Az európai könyvpiacon több mint kétszáz éve kezdődött meg a világutazó magyar gróf kalandos életének publikálása, és az új kötet összeállítói a legelső angol Benyovszky-kiadásból vették át a korabeli térképeket és egyéb illusztrációkat.
Kocsis András, a Kossuth Kiadó igazgatója közölte, hogy a műbőrkötés borította változat ára 9.900 forint, a 250 példányban megjelent kézi kötésű változaté 35 ezer forint.
Az értelmiségiekből szerveződött Magyar-Madagaszkári Baráti Társaság feladatának tekinti, hogy Benyovszky Móric alakját és életútját mindkét országban minél szélesebb körben megismertesse.
A könyvbemutatón részt vett a Benyovszky-család egyenes ági leszármazottja is, aki Budapesten él, és a családban élő hagyománynak megfelelően, mint elsőszülött fiúnak, neki is Móric a keresztneve.