Üzembe állítják a világ első áramfejlesztő telepét
1881. október 1-én állították üzembe az első áramfejlesztő telepet Angliában, mely műszakilag az amerikai fizikus, Edison felismerésein alapult. Az első villamoserőmű erejéből kezdetben csak egy kis angol település háztartásainak áramellátására futotta, de ma már tudjuk: ez csak a kezdet volt.
Az amerikai születésű Thomas Edison felismerésein alapult az első áramfejlesztőtelep technikája. A fizikus 1881 tavaszán Párizsban mutatott be egy gőzgéppel összekötött áramtermelőt, amelynek mintájára állították üzembe az angol kisvárosban, Godalmingben 1881. október 1-én az első eletromosművet. Mitöbb, Godalming volt az első település, amely elektromos utcai világítással rendelkezett.
Edison nevéhez az áramfejlesztő telep technológiájának megalapozásán kívül még számos találmány fűződik. Több mint kétezer találmányából körülbelül ezret szabadalmaztatott is. A feltaláló nevét dicséri többek között a tőzsdei árfolyamszámláló, az írógép, a telefonoknál használatos szénmagvas mikrofon, a fonográf, a több mint 40 órán át világító izzókörte, a 35 mm-es film, az elektromos szék, az alkáli elem illetve a betonöntvény is.
1868-ban szabadalmaztatott első találmánya az az elektromos szavazatszámláló volt, amit sokáig az amerikai kongresszusban csak azért nem használtak, mert féltek a szavazatok manipulációjának lehetőségétől.
Ahogy egyre több találmányának hasznosságát kezdték felismerni, úgy ívelt felfelé a fizikus karrierje is. Dolgozott telegráfusként, majd üzemvezető lett belőle, végül saját céget alapított New Yorkban. Nem véletlen, hogy Edisont ma az Egyesült Államokban nemzeti hősként ünneplik, hiszen életútja pontosan beleillik az ideális amerikai életútba: az alapszintű iskolákkal rendelkező, egykori újságosfiúból élete végére világszerte ismert, milliomos feltaláló lett.