Európa legyőzi az oszmánokat
1571. október 7-én csapott össze a Szent Liga és az oszmán flotta Lepantónál, melyben Don Juan de Austria volt a keresztény hadak főparancsnoka, a később híressé vált író, Miguel de Cervantes pedig az egyik spanyol hajón teljesített matrózként szolgálatot.
A 14. század közepén szálltak először partra Európában a török csapatok, akik megvetvén lábukat a kontinensen, több évszázadon keresztül rettegésben tartották az európai hatalmakat. Az oszmánok töretlen előrenyomulásukkal megállíthatalannak tűntek, ezért a pápai állam és a mediterrán térség államai keresztényi összefogást hirdettek ellenük.
V. Pius pápa közreműködésével megalakult a törökellenes Szent Liga, mely 1571. október 7-én Lepantónál fényes diadalt aratott a muzulmánok felett. A savoyai, velencei, genovai, máltai, toszkánai, spanyol és nem utolsó sorban pápai hajóhadból álló földközi-tengeri flotta főparancsnoka Don Juan de Austria volt.
De ki is volt ez a Don Juan de Austria? Sokáig még ő maga sem tudta, hogy honnan származik, hiszen apjának kilétét hosszú ideig titok fedte. A később híressé vált főparancsnok V. Károly német-római császár és egy regensburgi polgári származású asszony gyermekeként jött a világra. Don Juan de Austria társadalmi felemelkedése akkor kezdődött meg, amikor apja parancsára Spanyolországba hozatták. Annak ellenére, hogy az apa a fiú szellemi és fizikális képzésére gondos figyelmet fordított, csak végrendeletében ismerte el saját fiaként; V. Károly életében végig tagadta, hogy ő lenne Don Juan de Austria apja.
Don Juant féltestvére, II. Fülöp spanyol király is kegyeiben részesítette, hiszen 1568-ban a földközi-tengeri spanyol flotta parancsnokává nevezte ki. A törvénytelen fiú karrierjének csúcspontját kétségtelenül a lepantói győzelemmel érte el. Az egy napon át tartó ütközetben, ahol a hajók több órán keresztül vonultak fel egymással szembe, a keresztények 8 ezres veszteségével szemben, az oszmánoknál mintegy 30 ezerre volt tehető az áldozatok száma. Ez volt az első jelentősebb európai diadal a törökök felett.
A lepantói csata még egy szempontból figyelemfelkeltő: ebben a küzdelemben a spanyol flotta matrózaként vett részt a „Don Quijote” szerzője, Miguel de Cervantes. Cervantes a bal karját ekkor veszítette el, ezért illették a „lepantói egykezű” jelzővel.
További évforduló október 7-én: