Lemondott trónjáról a kambodzsai király

Lemondott trónjáról Norodom Szihanuk kambodzsai király - jelentette be Phnompenben a sajtó előtt Norodom Ranariddh herceg, az uralkodó egyik fia, a kambodzsai nemzetgyűlés elnöke.
A király levelét felolvasó herceg egyúttal közölte, hogy a király ideiglenes államfői tisztséggel Chea Simet, a szenátus elnökét ruházta fel. Mivel az országban nem örökletes a monarchia intézménye, az uralkodó felszólította az ország népét, hogy “mielőbb találják meg utódát” és ennek érdekében hozzanak létre egy kilenctagú tróntanácsot az új király megválasztására. A jelöltnek mindazonáltal “királyi vérűnek” kell lennie.
Az októberben 82. életévét betöltő Szihanuk jelenleg Pekingben tartózkodik gyógykezelésen, a tervek szerint csütörtökön tér haza nyolc hónapi távollét után. A kambodzsai király az elmúlt hetekben többször is beszélt lemondási szándékáról, egyúttal nyilvánosan aggodalmát fejezte ki, hogy nincsen kijelölt utóda. A tróntanács működését pedig egyelőre nem szabályozza törvény. Hun Sen kormányfő ígéretet tett az uralkodónak, hogy a törvény már elkészült tervezetét hamarosan a nemzetgyűlés elé terjesztik, de ennek időpontját még nem tűzték ki.
Ranariddh herceget korábban esélyesnek tartották az utódlásra, de ő már közölte: nem kívánja elfoglalni a trónt. Norodom Szihanuk állítólag másik fiát, az 51 éves Szihamonit látná szívesen uralkodóként, aki augusztusig Kambodzsa UNESCO-nagykövete volt Párizsban. A nemzetgyűlés elnöke a bejelentés után rögtön támadást intézett az ellenzék vezére, Sam Rainsy ellen, aki szerdán levelet küldött a királynak, amelyben figyelmeztette: heves tüntetésekre számíthat Phnompenbe való hazatérésekor. Szerinte ez késztette Szihanukot lemondásra, és reményét fejezi ki, hogy a hamarosan összeülő tróntanács rá tudja venni a királyt döntése visszavonására.
Fordulatokban gazdag életpálya
Norodom Szihanuk egyike a XX. század utolsó, még életben lévő nagy politikai személyiségeinek. 1922. október 31-én született. Először 19 éves korában, 1941-ben koronázták királlyá a francia gyarmatosítók. 1953-ban azonban, miközben a franciák a vietnami fegyveres ellenállást próbálták sikertelenül letörni, Szihanuk vértelenül vezette Kambodzsát a függetlenségre.
Két évvel később lemondott apja, Norodom Suramarith javára a trónról, ő pedig miniszterelnök lett az általa alapított “Sangkum Reastr Niyum” politikai mozgalom élén. Az uralkodó 1960-ban bekövetkezett halála után államfő lett, a trónt azonban üresen hagyta, és csupán a “herceg” címet használta. 1970-ben, a vietnami háború idején Szihanukot Lon Nol tábornok Amerika-barát puccsa távolította el a hatalomból.
Ezt követően öt éven keresztül pekingi emigrációban élt, majd 1975 szeptemberében tért vissza Phnompenbe, mint Kambodzsa névleges államfője, néhány hónappal a Pol Pot vezette “vörös khmerek” hatalomra jutása után. Egy évvel később azonban a polpotisták lemondásra kényszerítették. Két és fél évet töltött házi őrizetben a phnompeni királyi palotában. Csak közvetlenül a népirtó diktatúra bukása és a vietnami csapatok Phnompenbe érkezése előtt engedték szabadon.
Szihanuk ezután a Vietnam-barát rendszerrel szembeni ellenállási koalíció élére állt. A vietnami csapatok távozása és az 1991 októberi párizsi békekötés után 1993 szeptemberében Kambodzsa alkotmányos királya lett. Jelenlegi felesége az olasz származású Monique Izzi. Norodom Szihanuk évek óta súlyos beteg: gerincvelőrákban és cukorbetegségben szenved. Rendszeresen hosszú időt tölt Pekingben gyógykezelésen. A kínai fővárosból tudatta Kambodzsa népével lemondását.