130 éve született Bethlen István

130 évvel ezelőtt, 1874. október 8-án született Bethlen István, aki Magyarország miniszterelnökeként próbálta meg az első világháború szenvedéseit túlélt Magyarországot konszolidálni.
Gróf Bethlen István erdélyi nagybirtokos családban született 1874. október 8-án. Tanulmányait a budapesti, majd angol egyetemeken végezve már az 1890-es évek végén aktívan foglalkozott a politikával. Országgyűlési képviselő volt, 1919-ben a jobboldali Nemzeti Egyesülés Pártjának alapítótagja, a tanácsköztársaság idején pedig az Antibolsevista Comité vezetője. Amikor gróf Teleki Pál 1920-ban miniszterelnöki megbízatást kapott, akkor Bethlen vezető politikusként volt a kormánypolitikában számon tartva.
Teleki Pált a miniszterelnöki székben az a Gróf Bethlen István követte, aki mintegy 10 éven át maradt a magyar politika meghatározó személyisége, azonban a nálunk is jelentekző gazdasági válsággal nem tudott megbírkózni.
Bethlen elképzelései szerint a tömegdemokrácia sehová sem vezet, egy ország csak akkor fejlődhet, haladhat előre minden téren, ha az „irányított demokrácia” valósul meg. A „konzervatív demokrácia” irányítására pedig csak a képzett, művelt nemesség alkalmas. A miniszterelnök politikai elvei szerint a tömegek szélsőségekbe viszik az országok, és a nyugaton divatos liberalizmus kártékony lehet a magyar politikai életben.
Az ország anyagi stabilitásának helyreállítása véget 250 millió aranykoronát vett fel a Népszövetségtől, a Magyar Nemzeti Bank formailag is függetlenné válhatott, 1927. január 1-én pedig az addig használatos koronát a pengőre, és annak váltópénzére, a fillérre váltották.
Az 1920-as években Magyarországon új találmányok jelentek meg, egy dinamikus fejlődés vette kezdetét, azonban sajnálatos módon az esetek túlnyomó részében nem nálunk kezdték meg a találmányok gyártási folyamatát, hanem valamelyik nyugati országban. Gondoljunk csak Asbóth Oszkár helikopterére, vagy Fonó Albert sugárhajtóművére! A Bethlen korszak alatt tevékenykedett, talán a mai napig legismertebb vallás- és közoktatásügyi miniszter, Klebelsber Kunó is, aki a népiskolai oktatásra tette fel életét.
Anélkül, hogy az egyéb szakterületeken végzett tevékenységét tárgyalnánk, meg kell állapítanunk, hogy az első világháború utáni gazdaságilag és politikailag egyaránt kaotikus helyzetből a bethleni kormányzatnak sikerült az országot kirángatnia. Azonban az 1929-ben kirobbant gazdasági világválság hatásai Magyarországon is érztették hatásukat, aminek megoldását Bethlen már nem tudta felvállalni.
1931-es leköszönése után is aktívan politizált. A második világháborúban angol orientációja miatt sem a németek, sem az oroszok oldalára nem állt, így mindekettő üldözte. A háború alatt a német elől még el tudott bújni, azonban az oroszok 1945-ben elfogták, és a Szovjetunióba hurcolták, ahol állítólag egy évvel később egy rabkórházban hunyt el. Pontos információink halálának körülményeiről azonban mindmáig nincsenek.
További évforduló október 8-án: