Csökken a budapesti víz klórtartalma

Az ultraviola (UV) fény fertőtlenítő hatását kihasználva új vízfertőtlenítő technológiát próbál ki a Fővárosi Vízművek, melynek alkalmazásával csökken a budapesti víz klórtartalma – nyilatkozta Péterffy Gábor, a Fővárosi Vízművek Rt. kommunikációs vezetője.
A budaújlaki gépházba most telepített UV-vízkezelő berendezések lehetővé teszik, hogy a korábban használt mennyiségnél 20-30 százalékkel kevesebb klór is elegendő legyen az ivóvíz másodlagos fertőtlenítésére.
Ez a gépház látja el Buda középső kerületeit ivóvízzel, így a most bevezetett eljárás közel 200 ezer lakos vízellátásnak minőségét javítja.
Az eljárás lényege, hogy az UV-vízkezelő berendezésben keresztben, illetve hosszában elhelyezett UV-fénycsövek között áthaladó vizet az ultraviola fény fertőtleníti. Az UV elektromágneses sugárzása fotokémiai reakciót hoz létre a szerves anyag savtartalmával, megbontja a mikroorganizmusok DNS-szerkezetét, ezáltal elpusztítja a mikroorganizmusokat. A most elhelyezett két vízkezelő berendezés naponta közel 43 ezer köbméter víz elsődleges fertőtlenítését biztosítja.
Bár az UV-fény tökéletesen fertőtlenít, de a hálózatban lévő ivóvíz kiváló minőségének fenntartásához minimális mértékben továbbra is szükség van a klór használatára. Ennek koncentrációja az UV-fény használatával azonban lényegesen, mintegy 20-30 százalékkal csökkenthető. Az UV-technológia alkalmazása ugyan energiaigényes eljárás, de a többletköltségek nem eredményezik majd a vízdíjak emelését – ígérte a szóvivő.