World Press Photo kiállítás a Néprajzi Múzeumban

Mintegy kétszáz felvétel látható az elmúlt esztendő történéseiről a 47. World Press Photo kiállításon, amely csütörtökön nyílt meg Budapesten, a Néprajzi Múzeumban.
A World Press Photo olyan a fotográfusoknak, mint a filmeseknek a cannes-i seregszemle, elismerései pedig talán az Oscar-díjhoz hasonlíthatók – mondta Keleti Éva, a Magyar Fotóriporterek Társaságának elnöke megnyitójában.
Az érdemes művész felidézte a harminc évvel ezelőtti első kiállítás előkészítésének izgalmas körülményeit. Mint elmondta, a World Press Photo alapszabálya szerint minden, Amszterdamban kiállított képet be kell mutatni a világjáró kiállítás-sorozatokon.
Akkor a portré kategóriában az első díjat egy Szolzsenyicint ábrázoló képnek ítélték. A szervezők tudták, hogy az akkori Szovjetunióban hazaárulás vádjával elítélt Nobel-díjas író képe nem kerülhet a magyar kiállításra.
A World Press Photo elnöksége látta a felvételt a kollekcióban a Magyar Nemzeti Galériában, ezért a pártállam kultúrideológusa, Aczél György látogatása előtt levették a falról a képet. Tulajdonképpen ezzel a kis trükkel vonult be Magyarországra a World Press Photo – jegyezte meg.
Az első magyar World Press Photo-díjast, Fejes Lászlót követően több hazai fotográfus kapott elismerést az évtizedek során, mint például Benkő Imre, míg legutóbb Gárdi Balázs. A mostani bemutatón nem szerepel magyar kép.
A rendezők tájékoztatása szerint a 2003. év eseményeit bemutató 47. World Press Photo versenyre 124 országból 4.176 fotóriporter küldött képet, képsorozatot.
A független nemzetközi zsűri több mint 63.000 képből válogatta ki a legjobbakat. A munkák mintegy 80 százaléka már digitális formátumban érkezett a pályázatra, ahol tíz kategóriában osztottak díjakat. A mintegy kétszáz fekete-fehér és színes fotó november 14-ig tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban.