Ferenc József megnyitotta a szegedi Somogyi-könyvtárat

1883. október 16-án nyitotta meg Ferenc József a szegedi Somogyi-könyvtárt. Az intézmény alapítására a nagy szegedi árvíz után, a város megújulása idején került sor.
1879. március 12-én éjjel kiáradt a Tisza és lerombolta Szeged városát. Pár nappal később, március 17-én miniszterek kíséretében Szegedre sietett Ferenc József császár, Magyarország királya – írja a könyvtár honlapja. Sokat idézett, történelmi nevezetes szavaival (Szeged van, Szegednek lenni kell. Szeged szebb lesz, mint volt.) kötelező érvényű kormányprogramot fogalmazott meg az uralkodó. Négy év alatt – Lechner Lajos városrendezési tervei alapján – egy új, modern nagyváros született az elpusztult régi helyén.
A város szellemi újjáépítését egy nemes adomány alapozta meg: Somogyi Károly esztergomi kanonok könyvtárát Szeged városának ajándékozta. Az alapító 43 701 kötetes bibliotékája egyben a Szegeden létesítendő egyetem egyik előfeltételét is megteremtette.
1883. októberében ismét Szegedre látogatott Ferenc József, hogy Szegedet és a város új középületeit ünnepélyesen felavassa, és átadja Szeged polgárainak. A királylátogatás harmadik napján, 1883. október 16-án zajlott le a Somogyi-könyvtár megnyitási ünnepsége.
A díszmagyarba öltözött könyvtárigazgató, Reizner János köszöntötte az uralkodót. Ferenc József rövid beszédében reményét fejezte ki, hogy „a tudományok ezen gazdag tárháza nemcsak Szeged város, hanem az egész vidék szellemi emelkedésének egyik tényezőjéül fog szolgálni”.