Itthon évente 50 tonna mobiltelefon-hulladék keletkezik
Magyarországon a becslések szerint évente 70 tonna mobiltelefont hoznak forgalomba, míg a hulladékká vált mennyiség 50 tonna körülire tehető - mondta a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezetője az Országgyűlés Informatikai és Távközlési Bizottságának keddi ülésén.
Hornyák Margit a mobiltávközlési szolgáltatással összefüggő környezetszennyezésről szóló tájékoztatójában elmondta, hogy Magyarországon két mód van a mobilhulladékok begyűjtésére: egyrészt a szolgáltatóknak egyénileg kell megoldaniuk a visszagyűjtést és a hasznosítást, vagy közösen koordináló szervezeteket hoznak létre, és így oldják meg ezen hulladékok kezelésének problémáját.
A minisztérium által készített tájékoztató szerint 2003-ban Magyarországon a becslések szerint 25 ezer tonna információs és távközlési berendezést hoztak forgalomba. Ugyanakkor e kategóriában megközelítőleg 20 ezer tonna hulladék keletkezett.
Hazánknak 2008-ban kell teljesítenie azt az uniós normát, amely szerint lakosonként évente legalább négy kilogramm elektromos és elektronikus hulladékot kell visszagyűjteni. Az előírások szerint ez évtől a forgalomba hozott készülékek 35 százalékát kell visszagyűjteni, s e tömeg 75 százalékának újrahasznosításáról is gondoskodni kell.
Az ülésen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem képviselője elmondta, hogy egyre nagyobb probléma az elektromos és elektronikus hulladékok, ezen belül például az akkumulátorok és az LCD-kijelzők újrahasznosítása. Harsányi Gábor kifejtette, hogy ma még sok olyan alkatrész van, aminek az újrahasznosítása megoldatlan.
Az egyetem képviselője példaként elmondta, hogy egy televízió hulladékezelési költsége 5, 5-12 eurót, egy számítógép monitoré pedig 3, 5-9 eurót tesz ki darabonként. Ugyanaz az összeg telefonkészülék esetében kilogrammonként 0, 2-0, 35 euró.
A bizottsági ülésen a T-Mobile Magyarország képviselője arról számolt be, hogy a társaság 1998 óta fizet az ügyfeleknek a visszaadott elhasznált akkumulátorokért. A vállalat 1999-ben 100 kilogramm akkumulátort gyűjtött vissza, míg tavaly már 4, 5 tonnát. Ezen időszak alatt jelentősen nőtt a visszagyűjtött készülékek mennyisége is, ami a kezdeti 600 kilogrammról az elmúlt évben 17 tonnára emelkedett. Elhangzott az is, hogy a társaság csak olyan kereskedőkkel köt szerződést, amelyek vállalják az elhasznált berendezések, így például az akkumulátorok visszagyűjtését.