Épül az első európai nyomottvizes atomreaktor
Több éves tárgyalásokat követően végül megvalósításra kerül az első európai nyomottvizes reaktor (EPR: European Pressurized Water Reactor), mégpedig Franciaországban, a La Manche csatorna normandiai partjainál.
A francia állami elektromos energiaipari konszern, az EdF közleménye szerint az atomerőmű a La Hague-i fáradt fűtőelem dúsító üzem közvetlen közelében épül meg. Az időközben a francia Areva atomtechnológia holding alá tömörült német Siemens és a francia Framatome által 1989 óta fejlesztés alatt álló prototípus felépítése legalább hárommilliárd euróba kerül majd. A munkálatok 2007-ben kezdődnek meg, az üzembe helyezés öt évvel később várható.
Az EdF új elnöke, Pierre Gadonneix szerint az EPR Európa energiaellátási függetlenségének a megteremtésében és biztosításában játszik majd kulcsszerepet az elkövetkező évtizedekben. A későbbiekben az új fejlesztésű reaktortípus jó exportlehetőségeket is megnyit majd a gyártók előtt. A hagyományos reaktorokkal szemben az új fejlesztésű nyomottvizes reaktor kettős külső burokkal és kerámiából készült alappal védi meg a környezetet egy esetleges leolvadás következményeitől. Környezetvédők szerint viszont a burkolat egy még sokkal nagyobb robbanás veszélyét hordozza magában.
Az 1600 megawatt teljesítményű reaktor terveit a kilencvenes években vetették papírra. Az EPR reaktorok élettartama 60 év, 20 évvel több a jelenlegi vízhűtéses reaktoroknál. Franciaország ilyen EPR erőművekkel kívánja lecserélni az elkövetkező 15-20 évben elavuló erőműveit és jelentős exportjövedelmet is remél a technológiától, főként a kínai piac kiaknázásával. A legöregebb francia atomerőmű, a Fessenheim-i 1977 óta üzemel. Franciaország jelenleg 19 atomerőművel rendelkezik, amelyekben 58 reaktor termel áramot.