Mi köze Istennek az evolúcióhoz?
A felvilágosodás még hitt a világ teremtésében, a 19. és 20. századi tudomány már fizikai magyarázatot próbált adni az univerzum létrejövetelére. Manapság egyre több tudós véli úgy, hogy a világ létrejötte mégsem magyarázható a tudománnyal: bár a „hogyanra” még akad, a „miértre” azonban nincs válasz.
A világ teremtése és az evolúció közismert ellentmondásban áll egymással. Darwin és az egyház tanításáról eleddig úgy vélekedtek, hogy összeegyeztethetetlenek egymással. A katolikus egyház részéről talán örökre fennmarad valamilyen kétely Darwin elméletével kapcsolatban, a tudósok azonban egyre inkább hajlanak arra, hogy a világ Isten általi teremtése igenis összeegyeztethető az evolúció elméletével.
Nehéz lenne manapság olyan tudóst találni, aki kétségbe vonná Darwin elméletének alapjait, ám egy amerikai tudósok körében végzett széleskörű felmérés arról tanúskodik: a tudomány papjai egyáltalán nem elutasítóak a vallással szemben, sőt! A Nature tudományos szaklap 1997-es felmérésében a megkérdezettek 40 százaléka vélte úgy, hogy Isten nemcsak a világ teremtésében vett részt, hanem a világ történéseit is irányítja. Abban pedig, hogy a világot Isten teremtette, ám azóta nem szól bele a világ dolgaiba (deizmus), a tudósok túlnyomó többsége hitt.
Megjósolhatatlan a világ menete
Az utóbbi időben a tudomány egyes területeiről is olyan megalapozottnak tűnő hangok érkeztek, melyek azt állítják: a természet törvényeivel nem az a baj, hogy nem tudjuk teljes mértékben megismerni őket, hanem az, hogy a szó legszigorúbb értelemben véve gyakorlatilag nincsenek. A kvantummechanika és a káoszelmélet hívei szerint a világ további menete teljes bizonyossággal megjósolhatatlan marad annak ellenére, hogy a 21. század természettudósai a természeti törvények alapján nemcsak hivatottnak, hanem képesnek is érzik magukat a jövőbe látásra.
Mások persze nem emiatt fordulnak a vallás felé. Joel Primack, a University of California asztrofizikusa, a „hideg és sötét anyag elmélet” egyik társszerzője, meg van győződve arról, hogy a világot Isten teremtette, sőt arról is, hogy saját elmélete nem mond ellent a világ isteni termtésének. Persze ehhez kétségkívül nem szabad a Bibliát szó szerint értelmezni, inkább csak allegorikusan – írja a NationalGeographic.com.
Primack továbbra is elfogadja, hogy az univerzum valamikor 13 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, hogy Földönk kb. 4, 5 milliárd évvel ezelőtt jöhetett létre, és hogy az első élőlények valamikor 100 ezer évvel ezelőtt fejlődhettek ki, ám emellett abban sem kételkedik, hogy mindez Isten teremtése. A világ létrehozásának hét napjáról szóló bibliai passzusok allegorikus értelmezésével nemcsak Primack számára, de – mint a felmérések adataiból kiderül -, a tudósok többségének számára megszűnik az ellentmondás hit és tudomány, isteni törvények és természeti törvények között – más kérdés, hogy egy ilyen értelmezés mennyiben egyezik meg az egyházi értelmezéssel.
Evolúció: Isten eszköze a világban
Sok szkeptikus szerint a világ létrejöttét még csak-csak meg lehet magyarázni az isteni beavatkozással, de azt szinte mindenki elismeri, hogy az örök kérdés, melyre a tudomány soha nem is fog tudni válaszolni, megválaszolatlan marad: miért jött létre az univerzum? „Mégha a tudomány egyre egyszerűbb és elegánsabb megoldásokkal és törvényekkel válaszol is a kezdetek ’hogyanjára’ irányuló kérdésre, mindig ottmarad az az alapvető kérdés: miért jött létre a világ egyáltalán? Milyen ok és cél vezérli azt?” – teszi fel a kérdést a NationalGeographic.com oldalán Ted Sargent, a Torontói Egyetem nanotechnológusa.
A világ isteni teremtését elfogadók közül sokan nem hiszik, hogy Isten beavatkozna a későbiek folyamán a dolgok menetébe. A deizmus kétségkívül elterjedt nézet, de manapság egyre inkább terjed tudósok körében is egy olyan gondolat, mely megpróbálná összeegyeztetni a hitet és a tudományos világképünk alapjául szolgáló egyik legfontosabb elméletet, az evolúció elméletét. A felmérések azt mutatják, hogy amerikai tudósok közül egyre többen vélekednek úgy, hogy a világot Isten teremtette, sőt Isten is irányítja azt – az evolúció törvénye révén.
Kiábránduló tömegek?
Más felmérések mindeközben arról tanúskodnak, hogy az emberek tudományba vetett hite is lanyhulni látszik. A amerikai Gallup intézet által 2001-ben készített felmérés szerint ugyanis az Egyesült Államok lakosságának 45 százaléka vélekedik úgy, hogy nem az evolúció révén jött létre az emberiség. A kreacionista álláspont szerint, mely az Egyesült Államokban igen elterjedt nézet, az embert Isten teremtette teljes kifejlettségében – mindeféle rokoni előzmény létrehozása nélkül.
Hogy a világ menete vallási és tudományos szempntból merre megy tovább, azt egyelőre nem tudjuk, egy dolog azonban ma már biztosnak tűnik: a tudomány mindenhatóságába vetett hit, mely a 19. század végén és a 20. század folyamán oly erősnek tűnt, mára ugynacsak vesztett erejéből. Hogy mi fogja pótolni, az egyelőre kérdés, és csak reménykedhetünk benne, hogy nem valamilyen embertelen és romboló hit kerül ki győztesen az eszmék 21. századi versenyfutásából.