Régészek ”vallatják” az észak-erdélyi autópálya nyomvonalát

Jó ütemben halad a Bors-Brassó közötti észak-erdélyi autópálya mintegy 60 kilométeres Kolozs megyei szakasza nyomvonalának régészeti gyorsfeltárása - írta a Kolozsváron megjelenő Szabadság című napilap csütörtökön.
A kolozsvári magyar lap Melinda Mututól, a Erdélyi Történeti Múzeum aligazgatójától megtudta: az autópálya Kolozs megyei nyomvonalán jelenleg négy kutatóintézmény osztozik: a román Történeti Intézet, az Erdélyi Történeti Múzeum, a Babes-Bolyai Tudományegyetem történelem tanszéke és a Tordai Múzeum.
Az eddigi legfontosabb leletek Magyarfenes közelében kerültek elő, de élénk érdeklődést váltott ki régészeti körökben a Csürülye község határában előkerült réteg is. Itt egy kutatócsoport olyan csiszolt kőkorszaki nyomokra bukkant, amelyeket római rétegek fednek.
A Szabadságnak nyilatkozó szakember szerint a leletek azonosítása és meghatározása során megtörténhet, hogy bizonyos esetekben egy-egy töredékről vagy tárgyról kiderül, valójában a pattintott kőkorszak kései időszakából származik, amint az például az Indal nevű település határában feltárt lelet esetében történt.
Eddig nagyjából az került elő a föld alól, amire számítottak is a régészek – olvasható a kolozsvári magyar újságban, amely megírta: az észak-erdélyi autópálya Kolozs megyei nyomvonalán télen is folytatódnak a régészeti kutatások.