Az orosz duma ratifikálta a kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvet

Az orosz alsóház pénteken ratifikálta a kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvet, akárcsak az EU-orosz partnerségi és együttműködési megállapodást az új tagokra kiterjesztő jegyzőkönyvet.
A duma 334:73 arányban, két tartózkodás mellett hagyta jóvá hagyta jóvá az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának mérséklését célzó megállapodást, ezzel lehetővé téve az életbe lépését. A jegyzőkönyvben a fejlett országok vállalták, hogy 2008-2012 között összességében legalább öt százalékkal csökkentik üvegházgáz-kibocsátásukat az 1990-es szinthez képest.
Borisz Grizlov dumaelnök a szavazás előtt rámutatott, hogy azok a részes államok, amelyek kibocsátása meghaladja az 1990-es szintet, kvótákat vehetnek az attól elmaradóktól, köztük Oroszországtól. Kérdés azonban, hogy az EU-tagok kereslete elég-e a felesleges orosz kvóták felszívásához, miután az Egyesült Államok visszalépett a megállapodástól, Kínának pedig fejlődőként nem kell alkalmazkodnia a szigorú korlátozásokhoz.
A másik gond az, hogy kiotói kötelmek már a közeli években fékezhetik az orosz gazdaság növekedését, ha nem fog sokkal energiatakarékosabban és környezetbarátabb módon termelni. Stabil növekedés esetén Oroszország hamarosan beleütközhet az egyezmény plafonjaiba, és hatalmas büntetésekkel sújthatják – mondta Pjotr Romanov kommunista képviselő.
Alekszandr Bedrickij, a meteorológiai szolgálat vezetője rámutatott, hogy Oroszországnak nem tanácsos eladnia összes állami emissziós kvótáját más országoknak, hanem ki kell használnia a jegyzőkönyv másik két mechanizmusát is: így ösztönöznie kell a közös kivitelezésű projekteket emissziócsökkentő beruházások vonzására, illetve létre kell hoznia a kvótakereskedés önkéntes belső piacát, amely kapcsolódik majd az európai (globális) kvótapiachoz.
A két orosz energiamonopólium, az Egyesült Energiarendszer (áram) és a Gazprom (gáz) már jelentős összegeket fektetett környezetvédő technológiákba, bevételeket remélve az emissziós jogosítványok kereskedelméből.
Vlagyimir Putyin orosz elnök többéves tétovázás után szeptember végén adott zöld utat adott a ratifikálásnak, amivel enyhíteni igyekezett demokrácianyirbáló reformjainak lesújtó nyugati visszhangját is. Putyin májusában már megígérte a ratifikálás gyorsítását, miután az EU hozzájárult a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) való orosz belépéshez, és vállalta az Oroszországgal fennálló partnerségi és együttműködési megállapodásának (PCA) az új belépőkre való kiterjesztésével kapcsolatban megfogalmazott orosz aggodalmak enyhítését.
A duma pénteken, 346:74 arányban ratifikálta a PCA-t az új tagokra kiterjesztő jegyzőkönyvet is, bár hangot adott néhány fennmaradt orosz aggodalomnak, beleértve a kalinyingrádi tranzitot, a lettországi oroszajkúak jogvédelmét, az állat- és növényegészségügyi ellenőrzést, valamint az atomfűtőelemek kereskedelmét. A két ratifikálás nem sokkal előzi meg a következő EU-orosz csúcsot, amelyet november 11-én tartanak Hágában.
Kapcsolódó cikkünk: