Mégis Ciprusnál kell keresni Atlantiszt?
Az amerikai Robert Sarmast azt állítja, hogy Ciprus délkeleti partjaitól 80 kilométerre, 1, 5 kilométerre a tengerszint alatt emberi kéz alkotta struktúrákra bukkantak.
Robert Sarmast úgy véli, kutatásai Ciprust hamarosan a tudományos világ középpontjává emelik, a mitikus elveszett város, Atlantisz ugyanis a Földközi-tenger mélyén, a sziget és Szíria között terül el. Sarmast több évtizede kutakodik Atlantisz után. Tavaly ilyenkor jelentette be, hogy mélytengeri térképek és Platón leírásai alapján úgy véli, hogy Ciprus keleti partjai közelében kell keresni az eltűnt várost.
Egy éves expedíciót követően Sarmast most újabb sajtótájékoztatón azt állította, hogy kutakodásait sikerrel jártak. Bár kézzel fogható bizonyítékai egyelőre nincsenek, hiszen többméteres üledék fedi a most feltárt, emberi eredetű struktúrákat, köztük egy három kilométer hosszú falat, de a körülmények arra utalnak, hogy ráleltek Atlantiszra. „Mi más lehetne ez, mint Atlantisz?” – tette fel a kérdést a sajtótájékoztatón az amerikai.
„Reméljük, hogy egy jövőbeli expedíció az üledékrétegen áthatolva, már fizikai bizonyítékokat is képes lesz felmutatni” – mondta a kutató, aki szerint a folytatáshoz legalább további 250 ezer dollárra lenne szükség. Az eddigi kutatások magántőkéből folytak, és körülbelül 200 ezer dollárt emésztettek fel.
Sarmast Atlantisz felfedezése (Discovery of Atlantis) című könyvében úgy vélekedett, hogy a Földközi-tenger keleti medencéjében fekvő Ciprus egykor az elsüllyedt Atlantisz sziget csúcsa volt. A rejtélyes sziget többi része pedig 1500 méterrel a tengerszint alatt fekszik.
Sokan sokfelé keresik Atlantiszt
Az elsüllyedt világról, elhelyezkedéséről számtalan teória született már. A rejtélyes civilizáció után kutatókat Platón görög filozófus ejtette rabul: Platón az időszámításunk előtti negyedik században két dialógusában, a Timaioszban és a Kritiaszban is beszámol Atlantisz tündökléséről és bukásáról.
Leírásai alapján egy mesésen gazdag, természeti kincsekben páratlan, fejlett civilizációjú sziget volt Atlantisz. Ám hogy utópiáról, vagy valóban létező szigetről van-e szó, nem derül ki egyértelműen Platón írásaiból.
Két évezredes rejtély, ha valóban létezett-e, és ha igen, hol helyezkedett el Atlantisz. Egyes teóriák szerint Kuba partjainak közelében, mások szerint az Atlanti óceán vagy a Földközi-tenger egyik szigete volt, megint mások Írországot értik alatta.
Platón leírásai alapján Atlantisz egy óriási sziget volt, nagyobb, mint KisÁzsia és Líbia együttvéve. Héraklész oszlopain (Gibraltári-szoros) túl feküdt, egy kisebb szigetekből álló szigetvilág alatt.