Már 15 millió muzulmán él az EU-ban

Az Európai Unió 455 millió lakosa közül mintegy 15 millió muzulmán. Ez a népesség 3, 3 százalékát teszi ki.
A régi tagországok közül a muzulmán lakosság részarányát tekintve Hollandia, Ausztria, Franciaország és Németország állnak az élen. A 2004 májusában csatlakozott új tagországok körében ez a részarány minimális. Törökország csatlakozásával viszont drasztikusan változna a helyzet. Íme az egyes országok helyzete:
Németország: 3, 3 millió muszlim lakosa van, azaz a lakosság közel 4 százaléka. Az iszlám a második legnagyobb vallás a keresztény után. A muzulmánok többsége – mintegy 2, 4 millió fő – török. A többiek a volt Jugoszláviából, az arab világból, illetve Iránból érkeztek.
Franciaország: A mintegy 60 millió franciaországi lakos közül hivatalos statisztikák szerint hatmillió a muzulmán. A legtöbb muzulmán az elmúlt évtizedekben az egykori észak-afrikai gyarmatokról érkezett, de jelentős számban élnek itt törökök is.
Hollandia: A 16 milliós lélekszámú lakosság részeként itt élő 900 000 muzulmánnal korábban problémamentesnek tűnt az együttélés. A többségükben Törökországból és Marokkóból érkezett muzulmánok a lakosság több mint 5 százalékát teszik ki.
Ausztria: A 8, 1 millió lakos közül mintegy 340 000 muzulmán, azaz több mint 4 százalék. Az elsőként érkezettek többsége boszniai származású, őket követték a törökök.
Belgium: A 10, 3 millió lakos közül 380 000 muzulmán, azaz a lakosság mintegy 3, 7 százaléka. Többségükben marokkóiak és törökök. Az első észak-afrikai vendégmunkások a húszas években bányákban dolgoztak.
Görögország: Nincsen hivatalos statisztika arról, hogy a 10, 6 millió lakos közül mennyi a muzulmán. Számukat 380 000-re becsülik. Különösen sok muzulmán él Trákiában a török határ közelében.
Nagy-Britannia: A 60 millió brit közül 2 millió a muzulmán, vagyis a lakosság több mint 3 százaléka. A bevándorlók nagy része az egykori gyarmatokról, főként Pakisztánból és Bangladesből érkezett.