A klímaváltozás negatív gazdasági hatásai már érezhetők Európában

Az éghajlati felmelegedésnek és a mind gyakoribb aszálynak jelentõs negatív hatása van az euróövezeti gazdaság teljesítményére, amelyet már a tavalyi rendkívül forró nyár is komoly mértékben visszavetett - áll abban az átfogó elemzésben, amelyet szerdán tett közzé az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemzõ cég.
A Gazdaságtudományi és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) által összeállított jelentés szerint egyértelműnek látszik, hogy 2003 szélsõséges nyara szerepet játszott a legnagyobb eurógazdaságok tavalyi gyenge teljesítményében. Németországban a nyárba belenyúló két középsõ negyedév hozta a leggyengébb növekedési adatokat: a második negyedévben, éves összevetésben 0, 7 százalékkal, a harmadikban 0, 3 százalékkal csökkent a megtermelt GDP-érték.
Franciaországban fél százalékkal csökkent a második negyedévi összkibocsátás az egy évvel korábbihoz képest, és a harmadik negyedévben is csak 0, 2 százalékos éves növekedést mértek. Olaszországban mindkét negyedévben alig 0, 1 százalékkal nõtt a gazdaság teljesítménye éves összehasonlításban – áll a CEBR jelentésében.
Összesítve, a tavalyi hosszú forró nyár a négy legnagyobb eurógazdaság GDP-értékét egész évre elosztva 3, 6 milliárd euróval (900 milliárd forinttal) csökkentette; a legnagyobb, 1, 3 milliárd eurós termeléskiesést Németországban okozta a szélsõséges meleg és szárazság.
Az aszály önmagában is jelentõs GDP-rontó tényezõ Európában. A CEBR jelentése szerint az egy napra jutó csapadékátlag minden 1 milliméteres csökkenése egy adott évben 2, 5 milliárd euróval csökkenti az EU egészének GDP-értékét, ezen belül 633 millió euróval Németországét.