Hála az UNESCO-nak: II. Ramszesz templomai megmenekültek

II. Ramszesz egyiptomi fáraó mintegy 3000 ezer éve fennálló abu szimbel-i templomai az asszuáni gát megépítése miatt veszélybe kerültek. 1963. november 17-én egy nemzetközi konzorcium kapott megbízatást arra, hogy a műemlékeket áttelepítse egy „szárazabb” területre.
Mintegy 3000 ezer évvel ezelőtt II. Ramszesz egyiptomi fáraó nem is gondolhatta, hogy a kereskedelmi útvonalaktól félreeső helyen fekvő Abu Szimbelben felépített templomai – más épületekkel egyetemben – majdnem áldozatul esnek a Nasszer-féle tereprendezésnek. Az újbirodalomkori Ramszesz két templomot is állíttatott Abu Szimbelben. A nagyobbikat magának szánta, a kisebbeiket pedig kedvenc feleségének, Nofertarinak.
Igen ám, azonban Nasszer egyiptomi elnök idején megépített Asszuáni-gáttal egyidőben a Nasszer-tavat is létrehozták. A Nasszer-tó viszont elárasztotta volna a Núbiai-sivatag 17 templomát, köztük a ramszeszi építményeket is. Az egyiptomi vezetés nem sokat foglalkozott a műemlékmegóvás kérdésével, márcsak azért sem, mert óriási összegre lett volna szükség az épületek megmentésére. Így az UNESCO vette kezébe a dolgokat. Ez a nemzetközi szervezet világszerte kampányt indított a Núbia-sivatag vidékén lévő örökség megmentése érdekében.
1963. november 17-én egy német vezetés alatt álló nemzetközi konzorciumot bíztak meg azzal, hogy az óriási méretű leletmentésben az abu szimbel-i Ramszesz templomokat mensték meg az elárasztástól. Már csak az volt a kérdés, hogy ezt hogyan tegyék. Ramszesz templomainak végülis nem kellett sokat „utazniuk”. Az abu szimbel-i építményeket, miután minden darabját pontosan megjelölve szétszedték, a régi helyük közelében építették fel újra, csak éppen magasabbra.
A majdnem öt éven át tartó gigászi vállalkozás, melyet a kisebb károktól eltekintve sikeresen végrehajtottak, 17 templom és még más épületek leletmentéséhez járult hozzá.