Gyerekkatonák harcolnak világszerte
Csupán Szudán és Elefántcsontpart területén több mint 20 ezer gyermek vett részt aktívan harci cselekményekben az elmúlt három év során - derül ki egy szerdán közzétett emberi jogi jelentésből.
A Koalíció a Gyermekkatonák Bevetésének Megállítására (CSUCS) nevű szervezet kutatásai szerint az utóbbi években a világon legalább 21 katonai konfliktusban vetettek be gyermekkorú fegyvereseket, akiket gyakran kiképeztek robbanószerkezetek összeállítására és különböző fegyverek használatára. A londoni székhelyű szervezet adatai szerint mintegy 40 ezer gyermek vett részt az azóta befejeződött afganisztáni, angolai és Sierra Leone-i harcokban.
A legtöbb gyerek Szudánban került bevetésre: közel 17 ezren fogtak fegyvert a Darfúr tartományban zajló összecsapásokban akár a kormánycsapatok, akár az arab milíciák oldalán. Az elképesztő szudáni statisztikát követi Elefántcsontpart, ahol a Nagy Nyugat Felszabadítási Erői nevű szervezet az ország menekülttáboraiból toborzott soraiba – néhol akár 8 éves – gyerekeket.
A CSUCS felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy vessen ki büntető intézkedéseket az érintett államokra, a gyerekeket toborzó személyeket pedig idéztesse be a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságra. A jelentés megemlíti, hogy nyugati országokban is gyakorlat a fiatalkorúak toborzása, így 16-17 éves katonák is szolgálnak az amerikai, a brit, az ausztrál, az osztrák, a német vagy a holland hadseregben.