Kennedy elnök merénylet áldozata lett

1963. november 22-én Dallas központjában John F. Kennedy amerikai elnök halálos merénylet áldozata lett. Kennedy sérülései olyan súlyosak voltak, hogy röviddel a gyilkosság után az elnök életéért küzdő orvosoknak már a halálhírt kellett bejelenteniük.
A jónevű, milliomos családban született Kennedy a maga 43 évével az Egyesült Államok második legfiatalabb elnöke volt. Fotogén külseje, közvetlen magatartása, családmodellje miatt pedig a legkedveltebb elnökök közé tartozott. A nyilvános tévéközvetítések, a sajtókonferenciák, a magazinokban megjelent családi fotók mind J. F. Kennedy népszerűségét növelték.
Kennedy az újabb választásokra készülve, 1963-ban kampányturnén járt Texas államban, ahol a szörnyű tragédia megtörtént. 1963. november 22-én 12.30 körül Dallas központjában lövések dördültek el. Másodpercekig fogalma sem volt senkiek arról, hogy ki is volt a célpont. Pillanatokon belül kiderült, hogy John Connally Texas kormányzója vállövést kapott, míg az elnök súlyos nyak-és fejsérüléseket szenvedett.
Az állítólagos gyilkos
Az állítólagos gyilkost hamar elkapták. A kétes múlttal rendelkező 24 éves Lee Harvey Oswald kitünű gyanúsítottnak bizonyult. Az elfogása ellen tiltakozó Oswald a következőket kiabálta: „Senkit nem lőttem le! Csak azért tartóztattak le, mert éveket éltem a Szovjetunióban! Én csak egy bűnbak vagyok!”
A merénylet után két nappal a feltételezett gyilkosból azonban áldozat lett. Jack Ruby, egy éjszakai klub tulajdonosa a tévékamerák nyilvánossága előtt Oswaldot lelőtte. Ruby a tettét elsősorban az elnök halála miatti elkeseredésével indokolta.
Kennedy utódja, Lyndon B. Johnson elnök a Kennedy-merénylet kivizsgálására létrehozta a Warren-bizottságot. 1964-ben a hattagú testület mintegy 900 oldalas összefoglalót állított össze, mely alapján a hónapokkal korábban meggyilkolt Oswaldot hozták ki bűnösnek. A bizottság szerint semmilyen összeesküvésről nem lehet szó, az egyedüli tettes Lee Oswald, aki egy könyvtár raktáremeletéről három lövést adott le Kennedy elnökre.
Vajon igaza volt-e Oswaldnak, amikor a bűnösségét tagadta? Tényleg bűnbaknak használták, vagy esetleg társtettes volt? A mai napig nagyon sok a feltételezés ebben az ügyben és úgy tűnik, hogy nincs mindenkit egyaránt meggyőző válasz.
Kapcsolódó cikkünk: