Negyven millióra tehető a HIV-vírussal fertőzöttek száma
Egyre nagyobb a nők aránya a világ AIDS-betegei között: az ENSZ AIDS-programja (UNAIDS) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kedden nyilvánosságra hozott jelentése szerint a jelenlegi, 37, 2 millió 15 és 49 év közötti HIV-fertőzött közel fele nő. A terhes nők az esetek többségében továbbadják a vírust magzatuknak.
A jelentés, amelyet az AIDS közelgő, az idén a nőknek szentelt világnapjára, december 1-jére adtak ki, megállapítja: 2004-re eddig soha nem látott szintre emelkedett a HIV-fertőzöttek száma.
A világ minden táján nőtt ezen belül a nők aránya, a legerőteljesebben Kelet-Ázsiában (56%) – nagyrészt a járvány kínai, indonéziai és vietnami terjedése miatt – és Kelet-Európában (48 %), ez utóbbin belül főleg Ukrajnában és Oroszországban. Oroszország 2003 végi adatok szerint mintegy 860 ezer vírushordozójával a legfertőzöttebb volt Európában.
Fekete-Afrikában a betegek közel 60 százaléka, 13, 3 millió a nő, a 15-24 évesek között pedig ez az arány már 76 százalék. Az idén júniusban készült felmérések azt mutatták, hogy a szegény országokban mindössze 440 ezren kaptak a HIV-vírus elleni kezelést, vagyis kilenc tizedüknek nem jut gyógyszer. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor a következő két évben 5-6 millió halálos áldozata is lehet az AIDS-nek – állapította meg az UNAIDS.
Veszélyeztetett nők
A terhes nők még egy tizedének sincs lehetősége arra, hogy megelőzzék az AIDS átadását magzatuknak terhességük idején, majd a szüléskor. A nőkre különösen azokban a társadalmakban hárul egyre nagyobb teher a járvány terjedésében, ahol semmibe veszik jogaikat, tudatlanságban tartják őket, és képtelenek megvédeni magukat a szexuális erőszakkal szemben. (A világban átlagosan minden ötödik nő ellen elkövetnek vagy megkísérelnek nemi erőszakot.)
Az olyan szokások, mint a női nemi szervek megcsonkítása, a fiatalkori házasság, illetve a megözvegyült nők „megöröklése” más férfirokonok által ugyancsak emelik a nők HIV-fertőződésének veszélyét. „Ha nem lesz nagyobb igazságosság és méltányosság a nőkkel szemben, nem lehet az AIDS-t legyőzni” – jelentette ki Peter Piot, a UNAIDS főigazgatója. A betegségnek 1981-es azonosítása óta több mint 23 millióan estek áldozatul.
Döbbenetes számok
A UNAIDS jelentése szerint a HIV-vírussal fertőzött emberek száma 2001-ben 35 millió, 2002-ben pedig 36, 6 millió volt, idén pedig rekordszintre 39, 4 millióra emelkedett. A fertőzöttek számára vonatkozó becslés alsó határa 35, 6 millió, míg a felső 44, 3 millió. Összesen 3, 1 millió ember halt meg a HIV-vírus által okozott AIDS-betegségben 2004-ben, és 4, 9 millió fertőződött meg HIV-vírussal.
Afrikának a Szaharától délre fekvő térségében él a világ népességének 10 százaléka. Itt regisztrálták az összes HIV-pozitív több mint 60 százalékát, mintegy 25, 4 millió embert. Ebben a térségben csak tavaly megközelítőleg 3, 1 millió ember fertőződött meg HIV-vírussal. AIDS következtében megközelítőleg 2, 3 millió ember halt meg Afrikában 2004-ben.
Ázsiában mintegy 8, 2 millióra becsülik a HIV-fertőzöttek számát, tavaly 1, 2 millióan fertőződtek meg a vírussal. Indiában megközelítőleg 5, 1 millió a vírushordozók száma.
A karibi térségben több mint 440 ezer HIV-fertőzött él. Ez a felnőtt lakosság 2, 3 százalékának felel meg, s ezzel az aránnyal Afrika Szahara alatti része után a második helyre került.
Kelet-Európában és Közép-Ázsiában mintegy 1, 4 millióra tehető a HIV-vírust hordozók száma, közülük 70 százalék Oroszországban él. Tavaly 210 ezer új vírushordozót regisztráltak, az AIDS-ben elhunytak száma pedig 60 ezer volt.
Nyugat-Európában idén 21 ezren fertőződhettek meg HIV-vírussal, az összes HIV-fertőzött száma 610 ezerre tehető, és 6500-an haltak meg AIDS-betegségben.
Villámgyorsan szaporodó vírus
Az AIDS mozaikszó, jelentése szerzett immunhiányos szindróma, az immunrendszernek a humán immundeficiencia vírus (HIV) okozta halálos, fertőző betegsége. A betegségért felelős HIV-vírust 1983-ban izolálták. A vírus két leggyakoribb fajtája HIV-1 és HIV-2 néven ismert, ezek genetikai anyaga körülbelül 60 százalékos azonosságot mutat.
A legtöbb esetben a HIV-vírus lassú folyamatban támadja meg és rombolja le a szervezet immunrendszerét, amely a betegségekkel szembeni védekezéséért felelős. A gyengülő immunrendszer mellett a szervezetben egyre nagyobb mennyiségű vírus jelenik meg.
A fertőzött emberben naponta egy-tíz milliárd új HIV jön létre, s ez a temérdek vírus akár ugyanennyi emberi sejtet képes megfertőzni. A megfertőzött személy ily módon sebezhetővé válik különböző rosszindulatú és fertőző betegségekkel szemben, amelyek előbb-utóbb a halálát okozzák. Az AIDS a HIV-fertőzés azon utolsó szakaszának tekintendő, amikor a fent említett betegségek kialakulnak. Általában tíz évre tehető a HIV vírussal történt fertőzés és az AIDS kifejlődése között eltelt időtartam hossza.