Magyar sikerek a feltalálók világkiállításán
Komoly magyar sikerek születtek a világ egyik legrangosabb innovációs kiállításán, az Eureka elnevezésű brüsszeli seregszemlén. Vedres András, a Magyar Feltalálók Egyesületének főtitkára elmondta: 23 találmányt mutattak be, és mind nyert valamilyen díjat.
A magyar találmányok közül nyolc aranyérmes, hat ezüstérmes és kilenc bronzérmes lett, és hat különdíjat is kaptak. Az egyik magyar termék, amely nem pusztán különdíjas és egyben aranyérmes lett, de ez utóbbi kategórián belül is maximális eredményt, 100 pontot ért el: ez a Növényvédelmi Kutatóintézet kutatójának, Oros Gyulának találmánya, az egyik veszélyes növényi vírusbetegség, az egyre több gyümölcsöt, közte a meggyféléket és a jonatán almát fenyegető tűzelhalás elleni permetező anyag. Ez nem csupán ígéretes találmány, de már nagy üzleti sikernek is számít.
Egy másik magyar újdonság iránt, amely a közlekedési szabálysértések megakadályozását szolgálja, már nagy külföldi autópályacégek is érdeklődnek. Ez a találmány az autókra, kamionokra vonatkozó magasságkorlátozások betartását ellenőrző fénykapu, amely egy-egy híd, aluljáró előtt automatikusan méri a járművek magasságát, és ha a beállított értéknél magasabbat tapasztal, még idejében feltűnő jelzéssel figyelmezteti a sofőrt.
Egy másik magyar feltaláló olyan egészségügyi információs rendszert fejlesztett ki, amely a különböző diagnosztikai berendezések által mért görbéket faxjelre fordítja le, és így ezek egyszerűen bevihetők a számítógépek memóriájába, és onnan könnyen lekérhetők.
Az 1951 óta évről-évre megrendezett Brussels Eureka az innováció, a kutatás és az új technológiák világkiállítása. A Magyar Feltalálók Egyesülete 1990 óta minden évben képviselteti magát a rendezvényen. Az idei kiállításon mintegy 1200 találmányt mutattak be, a több mint 800 résztvevő 40 országból érkezett. Idén első ízben jöttek el az Egyesült Államok és Dél-Afrika feltalálói.
Vedres András elmondta, hogy a kiállításon jelentős erkölcsi sikert is elértek a magyarok: többüket felvették a belga feltalálók lovagrendjébe, amelyet néhány évtizede a belga uralkodó hozott létre a kutatás, az innováció terén elért eredmények elismerésére.