Környezetszennyezés miatt perlik a világ legnagyobb aranykitermelőjét

Indonéziában vádat emelnek az amerikai Newmont Mining Ltd., a világ legnagyobb aranykitermelőjének hat vezetője ellen környezetszennyezés miatt.
Indonézia Észak-Celebesz tartományának főügyésze bejelentette, hogy a napokban megkapja a rendőrségtől a szükséges dokumentumokat és december közepéig hivatalosan is vádat emel két amerikai, egy ausztrál, és három indonéz állampolgárral szemben.
Az ügy előzménye, hogy egy kormánybizottság az észak-celebeszi Buyat Bay öbölben a Newmont cég Newmont Minahasa Raya nevű leányvállalata által működtetett aranybánya közelében magas arzént és higanyt tartalmazó üledéket talált. A Newmont cáfolta, hogy a bányája szennyezné az öblöt.
Szeptember elején a Ziarul Financiar című román lap azt közölte, hogy a Newmont Mining Ltd. közvetetten beszáll az erdélyi Érchegységben fekvő Verespatakon ciántechnológiás aranykitermelésre készülő Rosia Monatana Gold Corporation (RMGC) környezetvédők által hevesen ellenzett vállalkozásába.
A legtekintélyesebb román pénzügyi-gazdasági napilap azt írta, hogy az amerikai óriáscég egy 18, 8 millió dollár értékű ügylettel megvásárolta az RMGC nevű kanadai-román cég tulajdonának 80 százalékát birtokló Gabriel Resources részvénycsomagjának 19 százalékát.
Ezáltal az amerikai cég is – közvetetten ugyan, de – beszáll a román tudományos akadémia, a román ortodox egyház, valamint a romániai és nemzetközi környezetvédők által hevesen ellenzett – a közvetlen és a távolabbi környezetet is súlyosan veszélyeztető – ciántechnológiás eljárásra épülő vállalkozásba.
Európai parlamenti képviselők nézték meg az Új Eldorádót
Kedden Brüsszelben egyébként európai parlamenti képviselőknek vetítették le Kocsis Tibor Új Eldorádó című dokumentumfilmjét, amely a romániai Verespatakon élők sorsán keresztül mutatja be az ott tervezett kanadai tulajdonú aranybánya létrehozásának lehetséges következményeit.
A filmmel a rendező – mint a Budapest Film Kft. közleményéből kiderül – a bányászati hulladékokra vonatkozó szigorúbb szabályozás szükségességére kívánta felhívni a képviselők figyelmét Brüsszelben. Magyarországon már több mint 12 ezer néző látta a produkciót, amely nemzetközi díjakat is nyert.