Varsóban tüntetett a Greenpeace a génkezelt kukorica ellen

Lengyel, osztrák, német, magyar és belga aktivisták tüntettek kedden Varsóban.
A Pioneer növénynemesítő cég korábban bejelentette, hogy jövőre Lengyelországban 30.000 hektáron akarnak génkezelt kukoricamagot vetni.
A Greenpeace aktivistái szimbolikusan egy génmódosított kukoricaföldet rendeztek be a környezetvédelmi minisztérium előtt, hogy rámutassanak a fenyegető veszélyre. A demonstrálók transzparense döntésre szólítja fel a környezetvédelmi minisztert, a génmódosítás-mentes lengyel földek védelme érdekében. A cél, hogy Lengyelország tiltsa be a génkezelt magok vetését.
“Miközben Lengyelország – Ausztriát, Németországot, Franciaországot, Luxemburgot és Görögországot követve – támogatja a nemzeti behozatali tilalmat, a kormány eddig egyetlen intézkedést sem hozott a lengyel mezőgazdaság védelmében.” – kritizálta a minisztérium munkáját Maciej Muskat a Greenpeace szakértője.
– A Greenpeace azt követeli a környezetvédelmi minisztertől, hogy rendeljen el importtilalmat a génmódosított kukoricára, amíg nem derül ki, hogy az milyen hatással van Lengyelország ökológiai rendszerére. – tette hozzá Maciej Muscat.
–
A nemzetközi környezetvédő szervezet lengyel szóvivője, Jacek Winiarski felháborodását fejezte ki, amiért a biotechnológiai cégek kettős mércét alkalmaznak a régióban. “Míg Ausztriában a Pioneer nem forgalmazhat génmódosított vetőmagot, az újonnan csatlakozó országokban, kihasználva a kormányok tétlenségét, megkezdené a termőföldek szennyezését.”
A helyzet Magyarországon sem sokkal kedvezőbb- állítja a környezetvédelmi szervezet, amely szerint hazánkat ugyanúgy fenyegeti a géntechnológiai mezőgazdaság veszélye, mint Lengyelországot. Nemes Noémi a Greenpeace hazai kampányszervezője szerint: “Ha év végéig a kormány nem rendel el behozatali tilalmat, az Unióban engedélyezett génmódosított kukoricafajtákra, akkor januártól nálunk is megjelennek ezek a vetőmagok. Ezt az információt a Greenpeace írásbeli megkeresésére sem cáfolták az érintett cégek, a Monsanto, a Pioneer és a Syngenta.