J. D. Fage: Afrika története

Az Osiris Kiadótól már megszokhattuk, hogy szinte minden kiadott könyvük komoly, igényes, értékes munka. Nincs ez másképp a most megjelent Afrika történetével sem. A felsoroltakhoz talán csak annyi kiegészítést kell még hozzáfűznünk, hogy a könyv hiánypótló is.
Játsszon velünk, és nyerje meg a könyvet!
Afrikáról a legtöbb embernek a vademberek, a sivatag, az AIDS, jobb esteben talán még Teleki, vagy éppen Almássy gróf jut az eszébe, arra a legritkábban gondolunk, hogy Afrikának nemcsak természeti csodái, hanem története is lehet.
A 19. század elején jeles német gondolkodók sora vélte úgy, hogy azok a népek avagy népcsoportok, melyek nem tudtak a törénelem egy adott időszakában államot létrehozni, kívülmaradtak a történelem menetén. Szerintük csakis azoknak az embereknek lehet történelme, akiknek államuk is van, a többiek pedig a történelem változó és múlandó dolgaival szembeállított örök egyformaság és változatlanság, azaz a természet birodalmában ragadtak meg. Nekik azért nem lehet történelmük, mert a természet, amelynek foglyai, olyan örök törvényekkel rendelkezik, melyben nincs helye a változásnak.
Könnyen lehet, hogy éppen ez a fajta gondolkodás homályosítja el sokunk Afrikáról vallott elképzeléseit is. A fekete kontinesről valóban először természeti csodái, bennszülött törzsei vagy éppen modern kori poblémái jutnak eszünkbe.
Éppen ezért örvendetes, hogy az Osiris Kiadó most egy olyan alapművet adott ki, mely révén eloszlathatjuk tévképzeteinket: Afrikának igenis van történelme. A kiadó, hagyományaihoz híven, a földrész történelmének egyik legnagyobb szakértőjének könyvét fordította le magyarra. J.D. Fage volt ugyanis a társszerzője és szerkesztője a két legjelentősebb Afrika-történet kiadvány egyikének, a The Cambridge History of Africa nyolckötetes monumentális sorozatnak, és Fage adta ki a szinte máig leghasználhatóbb történelmi atlaszt is Afrikáról (An Atlas of African History).
Érdemes ugyanakkor megjegyezni azt is, hogy Afrika történetének kutatása viszonylag új területe a bölcsészettudománynak, így aztán nem meglepő, hogy a könyv majd kétharmada foglalkozik a 19. század végi illetve 20. századi eseményekkel.
A könyv alapvetően bevezető jellegű, tankönyvként is használható, ám könnyed stílusa laikusok számára is élvezhetővé teszi. Ráadásul jegyzetekkel sincs széttördelve az 500 oldalas mű, így a gyarmati időszak vagy netán Afrika ősi civilizációi iránt érdeklődő olvasó is bátran kezébe veheti. A könyv végén illusztratív jelleggel pár képet is elhelyeztek, de jelen esteben sokkal többet nyom a latban a tartalom, mely valóban lebilincselő olvasmány az első laptól az utolsóig.
J. D. Fage: Afrika története
Osiris Kiadó
554 oldal
Ára: 4800 Ft