„Csodás” megmenekülések a halál torkából a szökőár idején
Rettenetes egyéni tragédiák sokaságát okozta az indiai-óceáni szökõár az óév utolsó napjaiban, s értelemszerûen fõként ezekrõl volt szó a tömegtájékoztatásban. Volt azonban jó néhány csodával határos megmenekülés is a végveszélybõl. Volt aki a szerencséjének, volt aki leleményességének, mások gyors helyzetfelismerésüknek, megint másuk szívósságuknak köszönhették, hogy megmenekültek a halál torkából.
Egy nyolcéves indiai kisfiút majdnem eltemettek élve az ország déli részén fekvõ Velankanni városban. Eszméletlen volt, amikor számos áldozat holtteste között rátaláltak a mentõbrigádok. Õt is halottnak nézték, és gúlába rakott holttestek halmának tetejére rakták. A sírásók már ennek a halomnak az elhantolására készültek, amikor a kisfiú magához tért és felült. Rémületében szólni sem tudott, csak ült a hullarakás tetején döbbenten, és a nevét, címét sem tudta megmondani. Késõbb is csak a nevét sikerült kihúzni belõle, azon kívül egy szót sem szólt azóta. A kisfiú egyedül maradt, szülei és testvére odavesztek.
Egy maláj halászhajó öt nappal a katasztrófa után kimentett egy 23 éves indonéz nõt az Indiai-óceánból. A fiatalasszony öt napon át hányódott a tengeren egy pálma törzsébe kapaszkodva, amelyet tövestül kicsavart a cunami. Hányódása alatt a fa gyümölcseivel táplálkozott. Bõrét borzasztóan megégette a nap, és állati harapások nyoma látszik a testén – írta az esetrõl a Bernama maláj hírügynökség, nem térve ki a harapások eredetére.
Egy hatéves szingapúri kislány egy thaiföldi szálloda fürdõmedencéjében játszott, amikor a szökõár félelmetes erejû vízfala átcsapott a medencén. A rémült gyermek gumimatracába kapaszkodott, ez mentette meg az életét. A vad hullámokon hányódó gumimatrac felborult csónak mellé sodródott. A szálloda egyik alkalmazottja, egy szobalány éppen ebbe a csónakba kapaszkodott. A fiatal nõnek sikerült visszafordítania a ladikot, s beemelni a vízi jármûbe a kislányt is, megmentve ezzel az életét. A kislány elárvult a katasztrófában, családjából egyedül õ maradt életben.
Az Indiához tartozó Andamán-szigetek egyikén a hegyoldal sûrû õserdejébe menekült egy tízesztendõs kislány az áradat elõl. Rémületében sokáig nem mert elõjönni, amikor pedig végre megpróbált visszatérni, eltévedt a sûrû erdõségben. Négy napig bolyongott étlen-szomjan, s már teljesen legyengült, félholt volt, mire felnõttek rátaláltak.
Az Andamán-szigetekkel egy szigetcsoportba tartozó Nikobár-szigetek partjai közelében 13 éves indiai kislányt talált egy katonai járõrhajó a habokon. Leszakadt ajtóba kapaszkodott, amikor lecsapott rá a szökõár, és az ajtó falapjának segítségével vészelt át kétnapi hányódást a tengeren.
Leleményességének köszönheti életben maradását egy brit turista, s talpraesettsége mentette meg a családját is. A Maldív-szigeteken nyaraltak, ott érte õket a cunami. Menekülni nem volt hova a strandról, amikor meglátták a roppant erejû vízfal nagy sebességû közeledését. Arra viszont volt még ideje a 33 éves családapának, hogy gyorsan összeszedjen a strandon néhány szétterített fürdõlepedõt, és hozzákötözze két gyermekét, feleségét, majd önmagát a tengerparti pálmákhoz. Ennek köszönhetõen az ár nem sodorta el õket, és megmenekedtek a vízbe fúlástól. Különösen kevés esélye lett volna a túlélésre kisebbik, még csak másfél éves gyermekének, ha elragadta volna az ár.
Egy európai hölgy, aki az év egy részét rendszeresen a thaiföldi Phuket szigeten tölti, gyors helyzetfelismerésének köszönheti életét. „A szökõár közeledtével enyhén megremegett a föld, s ebbõl sejtettem, hogy valami baj van készülõben” – mondta el újságíróknak. Kiszaladt házából, felpattant motorkerékpárjára, gázt adott, és olyan gyorsan elhajtott a part közelébõl, ahogy csak tudott. Késõbb, amikor visszatért, szétrombolt falut talált a víz színén lebegõ holttestek sokaságával.