Felnyitották Tutanhamon szarkofágját

82 év után először vették ki a sírból Tutanhamon 3300 éves múmiáját, hogy egy CT vizsgálat segítségével sok rejtélyes kérdésre választ kaphassanak a kutatók. A fiatalon elhunyt fáraó életkorát, királyi származásának bizonyítékát és halálának okát keresi a nemzetközi kutatócsoport.
Január első hetében hosszas előkészületek után kiemelték sírjából Tutanhamon fáraó múmiáját azért, hogy a csontokat egy számítógépes tomográf segítségével megvizsgálhassák. A múmia legutoljára akkor volt szabadon, amikor 1922-ben a Howard Carter vezette expedíció felfedezte, és kibontotta a sírt. 1968-ban ugyan már egyszer komolyabban is megvizsgálták a múmiát, amikor röntgensugaras eljárással próbálták meg beazonosítani a sérüléseket a koponyán és a csontvázon, azonban a kor legfejlettebb technikája sem volt elég bármiféle bizonyosság megállapításához.
Rejtélyes sérülések a koponyán
36 évvel ezelőtt ugyan sikerült már megállapítani, hogy a koponyán valamilyen okból kifolyólag sérülések láthatóak, ám a sérülés okairól már nem tudtak megállapítani semmit. Egyiptológusok ezért igen sokat várnak a mostani eljárástól.
A számítógépes tomográf segítségével 15 perc alatt 1700 felvételt készítenek a csontokról, ráadásul három dimenziós képeket, amelyek nagyban segíthetik a rejtélyes kérdések megoldását. Ezzel az eljárással állapították meg nemrégiben azt is, hogy az Alpokban jégbefagyva megtalált bronzkori embert, Ötzit minden valószínűség szerint szintén megölték. Az Ötziről készült CT felvételeken jól láthatóan kirajzolódott egy nyílvessző, mely Ötzi csontjába fúródott. A röntgensugarak nem voltak képesek megállapítani ezt Ötzinél.
Felnyissuk, ne nyissuk?
Egyiptomban egyébként komoly vita előzte meg Tutanhamon sírjának felnyitását, mivel az egyiptológusok már régóta tisztában vannak azzal, hogy a múmia és a csontváz igen rossz állapotban van. Zahi Hawass, az ország egyik legbefolyásosabb egyiptológusa szerint azonban a mostani felnyitást követően nemcsak egyszerűen visszahelyezik a sírba a múmiát, hanem megpróbálnak az állagán javítani a vizsgálatok elvégezte után.
Hawass szerint egyébként nem zárható ki az sem, hogy a röntgensugarak segítségével megállapított csontszilánkok akkor törtek le a koponyából, amikor 1922-ben felfedezték a sírt, mivel Howard Carter és társai nem megfelelő bánásmódban részesítették a múmiát.
Igen sok egyiptomi régész ezentúl éppen a múmia rossz állapotára hivatkozva próbálta megakadályozni a mostani vegzatúrát, de legalábbis elérni azt, hogy csak egyiptom régészek és csakis a helyszínen vizsgálhassák meg a fiatalon elhunyt fáraó maradványait. Ez azonban nem sikerült, sőt a dolgok mostani állása szerint nemsokára a nagyközönségnek sem kell beérnie az ismert szarkofággal, minden valószínűség szerint ugyanis a szarkofágban megtalálható múmiát is látni fogják.
Vándorkiállításon Tutanhamon csontjai
Az egyiptomi hatóságok a nyolcvanas évek közepéig szigorúan megtiltották, hogy Tutanhamon múmiáját közszemlére téve, felnyissák a szarkofágot. A nyolcvanas évek elején aztán egy amerikai régészeti múzeumnak mégis sikerült a diplomáciai bravúrt véghez vinnie: az egyiptomiak egy vándorkiállítás alkalmára az amerikaiak rendelkezésére bocsátották Tutanhamont szarkofágját, felnyitni azonban ekkor sem volt szabad azt. Hozzávetőleg 8 millió ember láthatta a szarkofágot Amerikában, most azonban a vizsgálatokat követően, júniusban újra útnak indul. Előbb az Egyesült Államokban, aztán Németországban, majd végül Svájcban állítják ki.
Egyébként a mostani vizsgálat is szinte a sajtó teljes kizárásával történik, egészen pontosan csak egy bizonyos televíziós társaság veheti kamerára a folyamatot. Ez a társaság szponzorálta is a CT vizsgálatot, akárcsak a National Geographic és a Siemens, mely a CT gépet küldte.
Eredmények a hónap végén
Zahi Hawass csapata minden szempontból megvizsgálta a csontvázat. Mivel a kutatócsoportban volt orvos, régész és restaurátor szekértő is, így Hawass komoly eredményekre számít, melyeket nemsokára a sajtó számára is közzétesznek.
Egy dolog azonban már most biztosnak látszik: Tutanhamont nagy sietve temették el, legalábbis arra engednek követlkeztetni a sírban megtalált értékes tárgyak elhelyezkedése. A nyolcévesen trónra került fáraó még alig ért serdülő korába, amikor hirtelen meghalt, komoly bizonytalanságot hagyva maga után. Ebben a kaotikus helyzetben aztán az udvar vezetői siettek minél előbb végső nyughelyére helyezni Tutanhamont.