Hőlégballonnal a La Manche csatorna felett
1785. január 7-én a francia származású Jean-Pierre Blanchard és az amerikai John Jeffries Doverből felszállva hőlégballonnal két óra leforgása alatt elsőként repülte át a La Manche csatornát. Korábban már egy francia megpróbálta, azonban vállalkozása targikus véget ért .
A repülés mindig is vonzotta az embert. Így nagy szenzációnak számított, amikor a Montgolfier testvérek 1783-ban először emelkedtek fel hőlégballonjukkal a levegőbe. A szárnyalás mindössze 8 percig tartott, azonban ez alatt a 8 perc alatt is bizonyítottá vált, hogy repülni igenis lehetséges.
A La Manche csatorna átrepülése is egy hasonló sikeres eseménynek számított a repülés történetében.
1785. január 7-én a francia származású Jean-Pierre Blanchard és az amerikai John Jeffries Doverből felszállva hőlégballonnal elsőként repülte át a La Manche csatornát. Két órás utazást követően a franciaországi Calais-ben landoltak sikeresen.
Calais-ben ünneplő tömeg várta a kalandvágyókat, mitöbb Blanchard-ot a város tiszteletbeli polgárává avatták, sőt a francia királytól – teljesítményének elismeréséül – komoly pénzjáradékot is kapott.
A bátor francia neve azonban nemcsak a La Manche csatorna feletti kalandnak köszönhetően maradt fenn. 1785 őszén újabb repülésen vett részt, amikor azonban a ballonban túlnyomás keletkezett. Blanchard, hogy csökkentse a túlnyomást, lyukakat szúrt a ballonba. Ennek következtében viszont a légijármű nem várt gyorsasággal zuhanni kezdett.
Blanchard ekkor kénytelen volt a nála lévő ejtőernyőt használni. Kevesen tudják róla, hogy ő volt az első ember, akinek az életét ejtőernyő mentette meg. A vállalkozó szellemű franciát a halál is repülés közben érte: 1809 márciusában egy hőlégballonos utazása során kapott gutaütést.
Szintén január 7-én történt: