Az első felvételek Tutanhamon fáraó arcáról

Egyiptomi kutatók elkészítették az első digitális felvételeket a rejtélyesen fiatalon elhunyt fáraó arcáról, miután több mint háromezeréves múmiáját CT-vizsgálatnak vetették alá.
Január első hetében hosszas előkészületek után kiemelték sírjából Tutanhamon fáraó múmiáját azért, hogy a csontokat megvizsgálhassák egy számítógépes tomográf segítségével. A vizsgálat során 15 perc alatt 1700 felvételt készítettek a fáraó csontjairól.
A viszonylag épségben megmaradt koponyacsontok alapján a kutatók már az első digitális felvételeket is elkészítették a fiatalon, körülbelül 25 évesen elhunyt legendás fáraó arcberendezkedéséről.
A múmia legutoljára akkor volt szabadon, amikor 1922-ben a Howard Carter vezette expedíció a Királyok-völgyében felfedezte, és kibontotta a sírt. 1968-ban ugyan már egyszer komolyabban is megvizsgálták a múmiát, amikor röntgensugaras eljárással próbálták meg beazonosítani a sérüléseket a koponyán és a csontvázon, azonban a kor legfejlettebb technikája sem volt elég bármiféle bizonyosság megállapításához.
A mostani CT-vizsgálat célja annak megállapítása, hogy pontosan hány évesen hunyt el a fáraó illetve mi volt halálának az oka. A múmiát vizsgáló nemzetközi kutatócsoportban van orvos, régész és restaurátor szakértő is, így a hónap során valószínűleg további érdekességeket is megtudhatunk Tutanhamon fáraóról.
Kapcsolódó cikkünk: