Hatvan éve tűnt el Raoul Wallenberg
1945. január 17-én tűnt el Raoul Wallenberg, akinek Budapesten zsidók ezrei köszönhették az életüket. Tíz nappal később, január 27-én felszabadították az auschwitzi haláltábor még életben maradt lakóit. E két szimbolikus napra emlékezve a budapesti Páva utcában lévő Holokauszt Emlékközpont filmvetítésekkel, koncerttel, könyvbemutatóval és beszélgetős estekkel várja az érdeklődőket január 17. és 27. között. Az alábbiakban néhány eseményt kiemelünk a programok közül.
A sorozat kezdetén, január 17-én, hétfőn Alberto Negrin Perlasca című filmjét vetítik, majd Szita Szabolcs történész tart előadást az embermentőkről. Giorgio Perlasca olasz üzletember az 1944-es, megszállt Budapesten, magát spanyol diplomatának kiadva, több ezer ember életét mentette meg. A ’90-es évek elejéig ismeretlen Perlascát egy túlélő kutatta fel Olaszországban, ezután íródott a film forgatókönyve. A magyar-francia-olasz kooprodukcióban készült filmet tavaly mutatták be.
Január 20-án, csütörtökön egy megdöbbentő erejű dokumentumfilm látható majd, amely a jelenkori Magyarországon játszódik. Kármán Irén Szép sima kő című alkotása után beszélgetésre kerül sor a film készítőjével, Kármán Irén dokumentumfilm-rendezővel és Köves Mihállyal, a film főszereplőjével. A dokumentumfilm arról szól, hogy hatvan évvel egy alföldi kisváros lakóinak elhurcolása után, a két túlélő egyike visszamegy gyerekkora színhelyére, Tiszaföldvárra.
Január 21-én, hét órától „Európa Auschwitz távlatából” címmel a Lengyel Intézet estjét rendezik meg. A rendezvény vendégei Marek Miller és Zbigniew Zbikowski Varsóból, az Európa Auschwitz távlatából című könyv szerzői, akik feltárták a magyarországi deportálások néhány eddig még nem ismert részletét. Az esten a könyvet és a belőle készülő filmsorozat egyes részeit mutatják be.
Január 27-én, csütörtökön 11 órakor megemlékezés lesz az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadításának hatvanadik évfordulójáról. 17 órától a MAUS című, világhírű, 1992-ben Pulitzer-díjjal jutalmazott képregény bemutatójára kerül sor. (Ez a kiadvány egyedülálló, képregény még nem készült korábban a Holokausztról.) A kötetet magyar nyelven az Ulpius-Ház Kiadó jelenteti meg.