Amerikai csapatok rongálják a babiloni műemlékeket
Az amerikaiak által vezetett megszálló erők Irakban megrongálták az ősi Babilon városában lévő műemlékeket. Az amerikai csapatok katonai bázisként használják az ókori várost, amely több ezer éves történetre tekinthet vissza, s a világ egyik legfontosabb régészeti lelőhelyének számít - írja a The New York Times a British Museum szakértőire hivatkozva.
A rongálásokra példaként említi az amerikai újság azt a 2600 éves „járdát”, illetve „úttestet”, amelyet régészeti töredékek egészítenek ki, így például II. Nabukodonozor király törött téglái. Ezen az úton amerikai katonai járművek haladtak át, szétszórva a téglákat. Az Istar-kapu dísyítményeit szintén megrongálták, amikor valaki megpróbálta lefeszegetni a színes dekorációs téglákat róluk – hangzik a British Museum szakértőjének, John Curtisnek a véleménye. Szerinte mindez olyan, mintha az egyiptomi piramisoknál, vagy az angliai Stonehenge-nél rendeznének be katonai tábort – mondta Curtis.
A brit múzeológus elismerte, hogy az amerikaiak kezdetben igyekeztek megóvni a régészeti lelőhelyeket a fosztogatástól, de időközben új parkolókat és helikopter-leszállóhelyeket létesítettek, amelyek károsították a környéket.
Babilon 50 kilométerre délre található Bagdadtól, Irak fővárosától, és az amerikai invázió első napjaitól kezdve az USA erői szállták meg a várost. Időközben lengyel és más nemzetiségű katonák is ideérkeztek. A lengyel csapatok szóvivője, Artur Domanski szerint csapataik Irakban együttműködnek a helyi régészeti hatóságokkal, hogy megvédjék a műemlékeket.
Az amerikai hatóságok bejelentették, hogy felfüggesztettték a talajmozgatással járó beavatkozásokat, és fontogatják a csapatok áttelepítését máshová. Az amerikaiak azt állítják, minden korábbi beavatkozást egyeztettek az iraki múzeológusokkal. Az Istar-kapu és Nabukodonozor palotája pedig mindig is iraki felügyelet alatt maradt, ahol arab szakemberek ellenőrzik a műemlékek állapotát.