Fontos győzelem Verespatak ügyében
A zöld szervezetek fontos győzelemként értékelik a verespataki aranybánya-beruházás elleni küzdelmükben, hogy értesülésük szerint a gyulafehérvári fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyezett egy olyan határozatot, amely megszüntette volna Verespatak térségében a Kirnyik-hegy régészeti védettségét - derül ki természetvédő szervezetek közös közleményéből.
A közlemény szerint a román kulturális minisztérium tavaly januárban hozta meg határozatát a Kirnyik-hegy védettségének megszüntetéséről, amelynek következtében a korábban védett terület visszakerült a gazdaság vérkeringésébe. Mivel a hegy egyedülállóan fontos kulturális örökségnek számít, a verespataki Alburnus Maior egyesület azonnal megtámadta a bíróságon a minisztériumi határozatot.
A zöldek közlése szerint a gyulafehérvári fellebbviteli bíróság hatályon kívül helyező határozatát azzal indokolta, hogy a minisztérium döntése nem volt tudományosan megalapozva, hiszen a verespataki tárnák az ország kulturális örökségét képezik. Kimondták továbbá azt is, hogy a beruházásért felelős kanadai Rosia Montana Gold Corporation a feltárási tevékenysége során nem teljesítette a környezetvédelmi törvény által előírt azon intézkedéseket, amelyek kötelezik a kulturális örökség védelmére.
A természetvédő szervezetek a határozatot Románia számára precedens értékűnek tartják, mert szerintük a döntés azt mutatja meg, hogy a környezet védelme és a kulturális értékek többet jelentenek, mint a pénz vagy a politikai érdekek. A közleményt a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Greenpeace, a CSEMETE, a Védegylet és a verespataki Alburnus Maior egyesület írta alá.
Ön milyen szempontok alapján döntene?
Szintén Verespatakkal kapcsolatos hír, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) csütörtöki közleménye szerint javaslatokat vár a civil szervezetektől, valamint az állampolgároktól arra vonatkozóan, hogy a magyar szakértők milyen szempontokat érvényesítsenek a verespataki beruházás várható környezeti hatásait vizsgáló eljárás során.
A felhívás emlékeztet arra, hogy 2005. január 11-én Románia felkérte Magyarországot: vegyen részt a verespataki beruházás környezeti hatásainak vizsgálati eljárásában. A magyar hatóságok és civil szervezetek így ugyanolyan jogú résztvevői a sokakat aggasztó beruházás engedélyezési eljárásának, mint a romániai természetes és jogi személyek.
Ehhez kapcsolódóan a KVM január 21-től január 31-ig várja a civil szervezetek, illetve az állampolgárok javaslatait arra vonatkozóan, hogy a hatásvizsgálat során a magyar szakemberek mely szempontokat tekintsék elsődleges fontosságúnak. A javaslatokat, ötleteket a verespatak@mail.kvvm.hu e-mail címre várja a minisztérium. A tárca a javaslatokat a határidő lejárta után összegzi és a szakértők elé terjeszti – áll a közleményben.