Újabb régészeti leletekre bukkantak két görög városban
Egy athéni patak medréből, a görög főváros déli negyedében a múlt héten esett heves esők kimostak egy római kori szobrot. A márványtorzó minden bizonnyal egy építkezésen bukkanhatott fel, de a munkások alighanem bedobták a szobrot egy külvárosi patakba. Így azt kerülték el, hogy a hosszadalmas régészeti ásatások lelassítsák az építkezést – legalábbis ezt feltételezi Jorgosz Steinhauer, a görög kulturális minisztérium antik emlékekért felelős vezetője.
A római kori szobor a Kr. u. első században készülhetett, és minden bizonnyal egy Kr. e. 4. századi görög szobor másolata. Az 1, 8 méter magas márványból faragott torzó az első szakvélemények szerint Apollón Lükeioszt ábrázolja. A szobor pontos helye a megtaláláskor a Palaio Faliron nevű városrész volt, az athéni Pikrodafni patak mentén. Ez a hely nincs messze a Dimokratiasz és a Pikrodafnisz utcák kereszteződésétől – tudósított a Kathimerini nevű görög hírforrás. A szoborról egy járókelő értesítette a hatóságokat – mondta el Jorgosz Steinhauer.
Ugyancsak görögországi hír, hogy Trikala városában egy lakóház építésekor egy ősi Hermész-szentély maradványaira bukkantak. A görög kulturális minisztérium szerint terrakotta táblácskák is előkerültek, amelyek a kereskedők istenét dicsőítették, a szentély épületére pedig két zöldes színű homokkőből készült fal bizonyítja.
Mindemellett bronz érméket és töredékes szobrocskákat is találtak a régészek a helyszínen, amely a hellenisztikus, illetve római korban keletkezhettek. A feltárás az ókori Trikke városka helyén zajlott, vagyis az ókor egyik legismertebb szentélyének közelében. Hermész a görög mitológia szerint az istenek hírnöke volt, de a tolvajok és a kereskedők, továbbá a tudomány isteneként is ismerték. Hermész római megfelelője Mercurius, vagyis Merkúr volt.