Háromezer éves kőhangszerekre bukkantak Vietnamban
A régészek háromezer évesre becsülik annak a leletnek a korát, amely Vietnamban, Binh Duong tartományban került elő. Az ország déli részén lévő My Loc, illetve Tan My falvak térségében talált tizenegy kődarab a szakértők szerint egy ősi hangszert alkotott, a litofont. (A lito- a kőre, a -fon pedig a hangra utal az elnevezésben.) A vietnami litofon egy húszhektáros területen, egy kisebb dombon bukkant napvilágra.
A törött hangszerdarabok egy nyolc négyzetméteres gödörben voltak elásva – nyilatkozta Dr. Bui Chi Hoang, a vietnami Déli Társadalomtudományi Intézet régészeti központjának igazgatóhelyettese.
A vietnami litofonok
A mostani leletek mérföldkövet jelentenek a vietnami tudósok számra, ugyanis a korábban helyben felbukkant litofonok közül az egyik legelsőt Párizsban mutatták be 1949-es megtalálása után. (Ezt a hangszert egy francia etnológus, Georges Condominas fedezte fel Dac Lac tartományban, a nem túl egyszerűen csengő N’Dut Lieng Krac faluban.)
Egy másik vietnami litofon egy Los Angeles-i, tehát egy amerikai múzeumban van. Ezen kívül még két-három másik vietnami ásatásból is előkerültek hasonló darabok.
Korábban egyébként azt hitték, hogy csak az úgynevezett Központi-fennsík (magyar térképeken ezt leginkább Lam Vien-fennsík néven lehet megtalálni) térségében fordulnak elő litofonok – magyarázta a hír kapcsán Le Xuan Diem a már említett régészeti központ professzora, de most kiderült, hogy a Dong Nai folyó ősi falvaiban is elterjedt volt a használatuk. A Dong Nai folyó szintén Dél-Vietnamban található, s a Központi-fennsíkról folyik Ho Si Minh-város, az egykori Saigon felé.
Minthogy a litofonokkal együtt, illetve a hangszertöredék közelében számos kőeszközt találtak, így ezek segítségével a litofont a szakértők 3000-3500 évesre becsülik.
Hangszercsoportok és a litofonok
A litofonok az idiofon hangszerek közé tartoznak, minthogy szilárd testek rezgése adja bennük a hangot. A lito-, mint már említettük, a kőre utal a nevükben, de a xilofonban például a xilo- a fát jelenti. Az idiofonok közé tartozik a vibrafon, a cseleszta, a harangjáték, a cintányér és például a kereplő is.
Az idiofonokon kívül természetesen vannak még más hangszerek, a kordofonok a húros instrumentumok, az aerofonok a levegőt rezgetik (orgona, furulya, síp, oboa, stb.). A legmodernebb hangszerek közé az elektrofonok tartoznak, amelyek elektronikai módszerekkel állítanak elő hangokat.